Εξαιρετικός στην επανάληψη ο ΟΦΗ, 82-73 το Π. Φάληρο

Τη νίκη 82-73 επί του Παλαιού Φαλήρου πανηγύρισε ο ΟΦΗ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της National League 1 στο ΒΑΚ, μετά από καλή εμφάνιση στην επανάληψη.

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έκαμψε την αντίσταση του Παλαιού Φαλήρου στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο, επικρατώντας 82-73, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της National League 1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά και συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ 23-25.

Εξίσου αμφίρροπη ήταν και η συνέχεια, με τον ΟΦΗ να καταφέρνει να παίρνει τα ηνία στο σκορ, δίχως όμως να κτίσει υπέρ του διαφορά ασφαλείας, πήγε όμως στα αποδυτήρια προηγούμενος 45-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη επέβαλαν το ρυθμό τους καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμα, με το Φάληρο να μειώνει στο καλάθι 60-58, ένα τρίποντο όμως του Κασπίρη έφερε το +5 για τον Όμιλο 63-58, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο +6 64-58.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΟΦΗ, ο οποίος στα μισά της έφτασε και σε διψήφιο αριθμό την υπέρ του διαφορά 78-65 που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα, με την αθηναϊκή ομάδα να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς κάτι περισσότερο από το να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 23-25, 45-42 ημίχρονο, 64-58, 82-73.

ΟΦΗ (Ράλλης): Σταμπουλής 16,Μποχωρίδης 19(3),Κασπίρης 12(4), Λιανός 7, Παππάς 5(1), Πιλκούδης 10, Τσερκιτζόγλου 2, Ζαφειρούδης 8(2),Πρωτογεράκης 3,Κοτρώτσιος, Αντιφυλιώτης.

Π.Φάληρο(Τερζής): Σκορδός 10, Σωτηράκης 9(3),Καλιανιώτης 14(1), Χαϊκάλης 5, Χατζηκυριακίδης 15(3),Emil 4,Φιλίππου 4,Γκάτζο 9, Κάπρης, Βασιλειάδης 3, Δούλης.