Eurobasket: Τουρκία – Γαλλία 86-87

Σπουδαίο παιχνίδι στην πρώτη μέρα των αγώνων της φάσης των 16 του Eurobasket 2022 στην Mercendes Benz Arena του Βερολίνου. Η Τουρκία παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε χωρίς τον Σέιν Λάρκιν, κατάφερε να βρει αντικαταστάτη του στο πρόσωπο του Μπουγκραχάν Τουντσέρ, που με 22 πόντους έδωσε σημαντικές λύσεις στην ομάδα του. Λίγο έλειψε μάλιστα η ομάδα του Αταμάν να πάρει την πρόκριση. Κι αυτό γιατί με το σκορ στο 77-75 ο Τσεντί Οσμαν κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Λουβαβού-Καμπαρό.

Ο φόργουορντ των Καβαλίερς όμως, αφού αστόχησε στο ζευγάρι βολών, στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθος και πήρε το… βραβείο του μοιραίου. Ο Ρούντι Γκομπέρ στην επόμενη φάση σκόραρε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί που ο σέντερ των Τίμπεργουλβς συνέχισε να κυριαρχεί, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η Τουρκία όμως και πάλι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη-πρόκριση. Αυτή τη φορά όμως ο Τάρπεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Κορκμάζ, χαρίζοντας μια απίθανη πρόκριση στην Γαλλία, που περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Σερβία-Ιταλία στα προημιτελικά.

Ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν το σημείο αναφοράς των Γάλλων με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τους Εβάν Φουρνιέ (13π, 6ρ) και Τομά Ερτέλ (13π, 7ασ), οι οποίοι πλαισίωσαν τον Γάλλο σέντερ ιδανικά.

Στην αντίπερα όχθη, η Τουρκία είχε μπροστάρη τον Μπουγκραχάν Τουντσέρ με 22 πόντους και 6 τρίποντα, την ίδια στιγμή που οι Κορκμάζ (18π, 4/12 σουτ), Σανλί (12π, 7ρ) και Οσμάν (11π, 3/10 σουτ) ακολούθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα-αποκλεισμό για την χώρα τους.

Οι Τούρκοι ήταν άστοχοι στο ξεκίνημα (4-13 στο 7′ με 2/11 σουτ τους) και οι παίκτες του Βενσάν Κολέ έφτασαν στο +10 από νωρίς (8-18 στο 8′). Συνολικά στην 1η περίοδο η Γαλλία είχε τον έλεγχο (11-18 στο 10′) μέσα από την άμυνά της, αλλά δεν ήταν ευχαριστημένή με τα 4λ. των δύο σέντερ της.

Στο 2ο δεκάλεπτο η γαλλική άμυνα έμοιαζε να είναι… ατσάλινη και το διάστημα που οι Φουρκάν Κορκμάζ – Τσεντί Οσμάν ξεκουράστηκαν, η διαφορά εκτοξεύτηκε (15-31 στο 14′), προς απογοήτευση των χιλιάδων Τούρκων στις εξέδρες. Οι τεχνικές ποινές σε Αταμάν και Οσμάν έβαλαν… ένταση στον αγώνα και λειτούργησαν με τον τρόπο που επιθυμούσε ο προπονητής της Εφές: σαν ξυπνητήρι για τους παίκτες του. Έτσι, η απόσταση «ροκανίστηκε» σε μονοψήφιο (35-43 στο ημίχρονο), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν τον έλεγχο χάρη στη front line τους (9π. από Ρούντι Γκομπέρ και Γκερσόν Γιαμπουσέλε).

Η επανάληψη ήταν… άλλο έργο. Ο Μπουγκραχάν Τουντσέρ εξελίχθηκε σε… άσο στο μανίκι του Αταμάν και το τρίποντό του έφερε τη διαφορά στο καλάθι στο φινάλε της τρίτης περιόδου (47-49), ανεβάζοντας τα ντεσιμπέλ στην εξέδρα. Οι Γάλλοι ήταν νευρικοί, έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και δια χειρός Οσμάν «γράφτηκε» το 49-49. Ήταν φανερό πως το σκηνικό έχει αλλάξει πλήρως. Μάλιστα, ύστερα από ένα λάθος του Φαλ και μια νέα «βόμβα» του Τουντσέρ η Τουρκία προσπέρασε (52-49), με τον Τομά Ερτέλ να αδυνατεί να «ηρεμήσει» και να οργανώσει την επίθεση της ομάδας του. Αυτό που συνέβη στην 3η περίοδο έμοιαζε να είναι… ανεξήγητο με τον γκαρντ της Εφές να φτάνει τους 20π., τους παίκτες του Κολέ να τα έχουν «χαμένα» και στο 30′ ο πίνακας του σκορ να γράφει 57-49 (22-6 επιμέρους σκορ).

Η γαλλική «απάντηση» ήρθε γρήγορα με τον Αμάθ Εμπαγιέ να μειώνει στον πόντο (57-56 στο 32′) και το πρώτο παιχνίδι των «16» να μετατρέπεται σε «θρίλερ» (64-63 στο 34′). Μια τάπα του Γκομπέρ και ένα… άνιωθο τρίποντο του Ερτέλ διαμόρφωσαν το 69-71 στο 37′, με τον Σεμούς Χαζέρ να βρίσκει ένα σπουδαίο τρίποντο για το 72-71. Με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό του ο Φουρνιέ έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι για το νέο γαλλικό προσπέρασμα (72-73) και ο Κορκμάζ με μια μάλλον αυστηρή διαιτητική απόφαση «έγραψε» το 75-73 με 3/3 βολές. Με 25” για την λήξη και την μπάλα σε γαλλικά χέρια -ύστερα από τάιμ άουτ μάλιστα- ο Φουρνιέ (4/12 σουτ, 4λ.) έκανε λάθος και η πλάστιγγα γύρισε υπέρ των Τούρκων, με τον Κορκμάζ να δίνει «αέρα» 4π. με 2/2 βολές. Ο Ερτέλ μείωσε γρήγορα (77-75 με 13” στο ρολόι) και μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Λουβαβού – Καμπαρό το ματς φαινόταν να τελειώσει. Όμως, αυτό δεν συνέβη με μια ασύλληπτη αλληλουχία γεγονότων. Ο Οσμάν είχε 0/2β. και έκανε λάθος και στην επαναφορά (!), με τη Γαλλία να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να το καταφέρνει με φόλοου του Γκομπέρ, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση (77-77). Οι Τούρκοι είχαν «αγκαλιάσει» την νίκη, αλλά την άφησαν να… γλιστρήσει μέσα από τα χέρια τους.

Γκομπέρ και Κορκμάζ «αντάλλαξαν» μεγάλες φάσεις (80-81 στο 42′) με τη Γαλλία να βρίσκει δυο τρίποντα με τους Εμπαγιέ και Φουρνιέ (83-86). Με 100” για το τέλος της παράτασης ο Τουντσέρ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον σέντερ των Μινεσότα Τίμπεργουλβς (2/2β. ο Γκομπέρ), αλλά βρήκε στην άλλη πλευρά του παρκέ τον δρόμο για το καλάθι (84-87). Με 45” για την λήξη ο Ερτέλ έκανε -ακόμα ένα- λάθος και οι 2/2β. του Κορκμάζ έφεραν την ματσάρα στον πόντο (86-87). Ο Εμπαγιέ αστόχησε από τη γωνία στο σουτ που θα τελείωσε το ματς, αλλά η μπάλα έπεσε στα χέρια του Γκομπέρ, ο οποίος πήγε ξανά στη γραμμή, με 13” για το τέλος. Ο Γάλλος NBAer τις έχασε και τις δύο, η μπάλα πήγε στα χέρια του Κορκμάζ, αλλά ο Εμπαγιέ τον «κλείδωσε», με τους «μπλε» να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Τα Δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77.
Η Παράταση: 86-87.