26.8 C
Ηράκλειο

Δες τον καιρό

Έσβησε το… όνειρο του τελικού για το Ηράκλειο

Το… όνειρο για την Μικτή Κ14 Ηρακλείου έσβησε στον ημιτελικό, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Αθήνα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες. Όσο περνούσε η ώρα η Αθήνα πίεζε ψηλά με αποτέλεσμα να μην αφήνει τους παίκτες του Βασίλη Κασσαπάκη να κάνουν το παιχνίδι τους. Η μεγάλη φάση από το παιχνίδι απουσίαζε μέχρι που φτάσαμε στο 27′ όπου ο Μάκος έκανε δυνατό σουτ με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κάββαλου. Η πίεση των τυπικά φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς στο 34′ όπου μετά από κόρνερ η άμυνα του Ηρακλείου δεν έδιωξε σωστά και ο Μακρογραμβάκης με σουτ έκανε το 0-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το Ηράκλειο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο.

Στην επανάληψη το Ηράκλειο προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στα καρέ της Αθήνας με τον Πατραμάνη κατά κύριο λόγο, όμως δεν μπόρεσε να φτιάξει κάτι σπουδαίο.

Όσο περνούσε η ώρα το Ηράκλειο έπαιρνε ρίσκα στο παιχνίδι και μέσα σε δύο λεπτά έχασε καλές στιγμές με Πατραμάνη και Παπαδάκη, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ και τις δύο φορές.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του Βασίλη Κασσαπάκη το γκολ δεν ήρθε με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να αποκλειστεί από τον μεγάλο τελικό γνωρίζοντας την ήττα με 1-0.

Μικτή Κ14 ΕΠΣ Ηρακλείου (Βασίλης Κασσαπάκης): Κάββαλος, Κογκάκης, Κλάδος, Πλαΐτης, Γεωργακόπουλος, Πατεράκης, Μπουλούκας, Παπαδάκης, Πατραμάμνης, Υζάι, Παπαφραγκάκης

Μικτή Κ14 ΕΠΣ Αθηνών (Δημήτρης Κωνσταντόπουλος): Σαρακασίδης, Καπελέρης, Πανουργιάς, Τερζόπουλος, Ρούσσης, Μακρογαμβράκης, Σπαθάρης, Μπανάκος, Μηδελιάς, Μάκος, Τσαντίλας.