Επιβλητική νίκη τα Χανιά, 4-0 τον Διαγόρα

Πρέπει να διαβάσετε

Πραγματοποιώντας ακόμη μια εξαιρετική εμφάνιση τα Χανιά νίκησαν τον Διαγόρα στα Περιβόλια με 4-0 και συνέχισαν σε τροχιά επιτυχιών.

Η ομάδα των Χανίων ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στη εμφατική νίκη παραμένοντας ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Το σκορ για τα Χανιά άνοιξε ο Μάναλης στο 23ο λεπτό μετά από ασίστ του Κόλα, με τον τελευταίο στο 64′ να γράφει το 2-0 με εντυπωσιακό τρόπο. Το 3-0 διαμόρφωσε με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ οι Ντίας στο 70′, ενώ στις καθυστερήσεις ο Νίκολιτς πρόσθεσε το κερασάκι στη τούρτα.

Άτυχος στάθηκε ο Δημήτρης Μάνος ο οποίος τραυματίστηκε στο 4ο λεπτό του αγώνα (μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Χανίων) δίνοντας στη θέση του στον Κόλα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

4’ Συρτό διαγώνιο σουτ του Τσέλιου, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αυγερινού.
14’ Σέντρα Μανουσάκη από τα αριστερά, κεφαλιά Μάναλη η μπάλα άουτ
23’ Σέντρα Κόλα από τα δεξιά, ο Μάναλης νικάει στον αέρα τους αμυντικούς και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ (1-0)
26′ Ατομική προσπάθεια Μανουσάκη και σουτ από το ύψος περιοχής, μπλοκάρει ο Αυγερινός
43’ Από φάουλ του Μανωλάκη, ο Σταματούλλας πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.
46′ Ο Μάναλης γυρνάει για τον Τσέλιο, που πιάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ με την μπάλα να φεύγει άουτ
50′ Μάναλης πλασάρει από πλάγια θέση, ο Αυγερινός διώχνει δύσκολα, ο Κόλα σε κενή εστία δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!
52′ Ο Μανουσάκης γυρίζει για τον Τσέλιο ο οποίος σουτάρει πέφτοντας, με την μπάλα να φεύγει άουτ
64′ Απίθανο γκολ από τον Άγγελο Κόλα! Ο Ντίας γύρισε την μπάλα και ο επιθετικός των Χανίων αφού σήκωσε την μπάλα με ένα βολέ έκανε το 2-0.
66′ Φάουλ Ντίας, κεφαλιά Κόλα μπλοκάρει ο Αυγερινός
70′ Ο Ντίας με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ γράφει το 3-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.
76′ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη, εξίσου εντυπωσιακή η απόκρουση του Αυγερινού σε κόρνερ.
77′ Από το κόρνερ, ο Σέχου πιάνει μόνος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
90+2′ Εντυπωσιακό γκολ από τον Νίκολιτς και 4-0. Από σέντρα του Νίλι ο Βόσνιος αμυντικός με μονοκόμματο σουτ έκανε το τελικό 4-0.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Σέχου, Σιλά (72’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (65’ Νίλι), Ντίας, Μανουσάκης (65’ Μιούλερ), Μάνος (7’ Κόλα), Μάναλης (72΄Βουό)

Διαγόρας Ρόδου (Θωμάς Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Σταματούλλας (60’ Λούκιτς), Μασούρας, Τσιαντούλας (78′ Μέντες), Φέκκας (71’ Μουντές), Νικόλης, Λεσάι (78′ Τσαβός), Μανιάς.