Επέστρεψαν στις νίκες τα Χανιά 2-0 τον ΠΑΟ Β’

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψαν τα Χανιά, νικώντας 2-0 τον Παναθηναϊκό Β’ στη Λιβαδειά για την 18η αγωνιστική της Super League 2.

Τα Χανιά πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση με το τελικό σκορ να μοιάζει πολύ λίγο με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ταουσιάνη.

Η κρητική ομάδα από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Επέβαλε το ρυθμό της και δημιούργησε αναρίθμητες ευκαιρίες να σκοράρει, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Μεταξύ άλλων είχε δυο δοκάρια με τον Μάναλη στο 51′ και τον Μανουσάκη στο 90′, αλλά και χαμένο πέναλτι με τον Μάναλη στο 57′.

Τελικά τη λύτρωση χάρισε για τα Χανιά ο Μαζουλουξής στο 62′, ενώ το τρίποντο σφράγισε ο Βουό στο 87′. Και τα δυο γκολ προήλθαν έπειτα από σέντρες του Γιώργου Σερβιλάκη.

Με τη νίκη τους αυτή τα Χανιά έφτασαν τους 34 βαθμούς στον πίνακα.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Μάνος βρίσκει σε θέση βολής τον Μάναλη ο οποίος πλασάρει τον Ξενόπουλο που έδιωξε με τα πόδια
14′ Σουτ από τον Μάνο, η μπάλα κατέληξε άουτ
21′ Νέα ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μάναλη να προλαβαίνει στην έξοδο τον Ξενόπουλο, αλλά ο Λάμψιας σώζει την ομάδα του και διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
26′ Σουτ του Μπιλάλ, ο Μαζουλουξής βάζει την κόντρα και η μπάλα καταλήγει κόρνερ
35′ Νέα ευκαιρία με τον Μάναλη που αστόχησε μέσα από την μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού Β’ στέλνοντας την μπάλα άουτ.
37′ Διαγώνια πάσα, πλασέ Τσέλιου φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι
39′ Ο Λεμονής βρίσκει τον Μάνο ο οποίος σουτάρει από καλή θέση με τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει σταθερά
41′ Ο Κυριόπουλος δοκιμάζει μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ
51′ Δοκάρι για τα Χανιά με τον Μάναλη που βρέθηκε σε θέση βολής από πάσα του Ντίας
56′ Πέναλτι για τα Χανιά όταν ο Προδρομίτης σταμάτησε την μπάλα με το χέρι για να αποτρέψει το γκολ μετά το σουτ του Μαζουλουξή. Ο παίκτης των γηπεδούχων αντίκρισε την κόκκινη κάρτα
57′ Ο Μάναλης αστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι με τον Ξενόπουλο να διώχνει στην δεξιά του γωνία.
61′ Πλασέ Μάναλη, από κάθετη Πέιου, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων
62′ Από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Σερβιλάκης, ο Μαζουλουξής με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ανοίγει το σκορ (0-1).
77′ Ο Μάναλης από αριστερά βγάζει για τον Μάνο αλλά το πλασέ του τελευταίου από κοντά εξουδετέρωσε ο Ξενόπουλος
87′ Σέντρα Σερβιλάκη από αριστερά κεφαλιά Βουό και 0-2
90′ Βολίδα Μανουσάκη, ο Ξενόπουλος αγγίζει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, τόσο-όσο αυτή να σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι.

Παναθηναϊκός Β’ (Σωτήρης Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Φικάι, Αθανασακόπουλος (70’ Φρόκου), Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος (70′ Ταβάρες, 78′ Νταμπίζας), Προδρομίτης, Λάμψιας (78′ Μαντσίνι), Μπιλάλ (54’ Καραμπάς).

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Κατσούρρι (54’ Πέιος), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης, Λεμονής, Ντίας, Τσέλιος (67’ Τσορνομάζ), Μάνος (83′ Μανουσάκης), Ελευθεριάδης (83′ Κόλα), Μάναλης (83′ Βουό).