Εντυπωσιακή Εθνική, 23-4 την Βραζιλία

Πρέπει να διαβάσετε

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για την Εθνικής μας ομάδα υδατοσφαίρισης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε 23-4 της Βραζιλίας και την Παρασκευή το απόγευμα κόντρα στην Γαλλία θα διεκδικήσει την πρωτιά στον όμιλο.

Σαν σε προπόνηση η Εθνική υδατοσφαίρισης Ανδρών νίκησε τη Βραζιλία 23-4 στο Παγκόσμιο της Ντόχα και έκανε το 2/2 στον όμιλο. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κράτησε το «0» στην άμυνα για 24 λεπτά, από το τέλος του πρώτου οκταλέπτου ως και τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και πανηγύρισε μια ακόμα εντυπωσιακή νίκη και πλέον έχει το προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, που οδηγεί απευθείας στα προημιτελικά. Αυτό θα κριθεί στο τελευταίο ματς των ομίλων την Παρασκευή, όπου η Εθνική μας αντιμετωπίζει τη Γαλλία

Γεννηδουνιάς και Αργυρόπουλος έκαναν το 2-0 για την Ελλάδα νωρίς στο ματς, με τους Βραζιλιάνους να ισοφαρίζουν σε 2-2 με τον Πέδρο Ρεάλ. Με σερί δύο γκολ βγήκε ξανά μπροστά η Ελλάδα, με σκόρερ τους Καλογερόπουλο και Παπαναστασίου, με την Βραζιλία να μειώνει 4-3.

Γκίλλας και Καλογερόπουλος διαμόρφωσαν το 6-3 της πρώτης περιόδου και άνοιξαν τον δρόμο για το μεγάλο σερί της Εθνικής, η οποία με καλή αμυντική λειτουργία κράτησε ανέπαφη την εστία της από το έκτο λεπτό του πρώτου οκταλέπτου μέχρι και λίγο πριν τη λήξη.

Ο Καλογερόπουλος με το τρίτο προσωπικό του τέρμα έκανε το 7-3, ενώ μετά από μεγάλες ευκαιρίες, ο Κάκαρης βρήκε δίχτυα από τα δύο μέτρα για το 8-3. Φουντούλης και Νικολαΐδης διαμόρφωσαν το 10-3 του ημιχρόνου.

Σαν σε προπόνηση συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο για την Εθνική, με ένα επιμέρους 6-0 με πέντε διαφορετικούς σκόρερ να εκτοξεύει το σκορ στο 16-3. Ο Κάκαρης με δύο τέρματα στις αρχές της τέταρτης περιόδου έκανε το 18-3, ο Γενηδουνιάς αύξησε περισσότερο το σκορ και ο Αργυρόπουλος με πέναλτι έκανε το 20-3.

Ο Φουντούλης με δύο γκολ διεύρυνε σε 18-0 το σερί της Εθνικής, που σταμάτησε με γκολ του Πίρες για τους Βραζιλιάνους, ενώ ο Παπαναστασίου διαμόρφωσε το τελικό 23-4.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα ήταν: 6-3, 4-0, 6-0 και 7-1.

Για την ελληνική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Φουντούλης με 4 γκολ. Γκίλλας, Αργυρόπουλος, Κάκαρης και Καλογερόπουλος είχαν από 3, 2 γκολ πέτυχαν οι Γεννηδουνιάς και Παπαναστασίου και από ένα οι Σκουμπάκης, Νικολαΐδης και Παπανικολάου.