Ελλάδα – Βέλγιο 35 -60: Πρωτιά για την Εθνική Νεανίδων παρά την ήττα

Η Εθνική νεανίδων γνώρισε την πρώτη ήττα της (35-60) στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά από άσχημη εμφάνιση κόντρα στο Βέλγιο, στην τελευταία αγωνιστική, στο Ηράκλειο, αλλά κατέλαβε την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου.

Η Εθνική Νεανίδων μετά την ήττα από το Βέλγιο  ολοκλήρωσε  με ρεκόρ 2-1 τις εμφανίσεις τους στην πρώτη φάση και προκρίθηκε στη φάση των «16», όπου θα αντιμετωπίσουν σε νοκ άουτ αγώνα την 4η του Ά ομίλου, Πολωνία.

Η Γεωργία Δαμουλάκη ήταν από τις παίκτριες που διασώθηκε από την κακή εμφάνιση της Εθνικής ήταν η πρώτη σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με 7 πόντους, ενώ 8 ριμπάουντ μάζεψε η Κούπερ και 6 η Κελεμένη. Με 14 πόντους η Νάστια Κλάεσενς ήταν η κορυφαία παίκτρια από πλευράς Βελγίου.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 16-27, 28-42, 35-60

Το άσχημο επιθετικό ξεκίνημα της εθνικής νεανίδων, όταν σημείωσε μόλις 8 πόντους στην 1η περίοδο έδωσε την ευκαιρία στις Βελγίδες να προηγηθούν με 8-13. Μόνο 8 πόντους πέτυχε και στο 2ο δεκάλεπτο η εθνική, για να πάει με +11 (16-27) το Βέλγιο στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, η εθνική νεανίδων είδε το Βέλγιο να πατά γκάζι για το 28-42 στο 30ο λεπτό, αλλά αυτή τη φορά οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά δεν μπόρεσαν να κάνουν ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και συμβιβάστηκαν στην πρώτη ήττα τους.