Έκτη σερί νίκη ο ΟΦΗ, 85-66 την Κηφισιά

Μια ακόμα νίκη, την 6η συνεχόμενη, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ η οποία στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της National League, επικράτησε 85-66 της Κηφισιάς στο κλειστό του ΒΑΚ.

Ακάθεκτος συνεχίζει την προέλασή του στο πρωτάθλημα της National League ο ΟΦΗ νικώντας και την Κηφισιά 85-65 στο κλειστό του Βαρδινογιάννειου Αθλητικού Κέντρου για την 10η αγωνιστική.

Σε έναν αγώνα όπου για 30 λεπτά ήταν αμφίρροπος, οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη τον μετέτρεψαν σε περίπατο, με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης στα τελευταία της λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση στον ΟΦΗ, ο οποίος δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 17-14.

Εξίσου ισορροπημένη ήταν και η συνέχεια με την Κηφισιά να βάζει δύσκολα στον ΟΦΗ και τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με την κρητική ομάδα να έχει ισχνό προβάδισμα 38-37. Τα πράγματα άρχιζαν να γίνονται καλύτερα για τον Όμιλο στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έφερε σε ισορροπία άμυνα και επίθεση και άρχισε να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά, η οποία στη λήξη της περιόδου πήγε στους επτά πόντους, 62-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ ήταν ισοπεδοτικός και με εξαιρετική άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση διεύρυνε το υπέρ του σκορ και με ένα επιμέρους 17-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 24 πόντους 79-55, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Ράλλης έδωσε λεπτά συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας, με την Κηφισιά να μην κατορθώνει τίποτα περισσότερο, από το να περιορίσει την εις βάρος της διαφορά και τον αγώνα να τελειώνει 85-66.

Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν: 17-14, 38-37 (ημίχρονο), 62-55, 85-66.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 21 (2), Παππάς 30 (3), Σταμπουλής 12 (1), Κασπίρης 6 (2), Πιλκούδης 6, Τσερκιτσόγλου, Πρωτογεράκης 5, Ζαφειρούδης 2, Αντιφυλιώτης, Καψάλης, Φρογάκης 1, Δραμουντάνης 2.
ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Μοίρας 10, Χατζηνικόλας 8 (1), Σκορδάς 11, Κουτούλας, Παπανικολάου 7 (2), Καράμπελας 12 (1), Μιχαλάκης 7, Στασινόπουλος, Μακρυγιάννης 9 (1), Σκούρτης 2.