Εύκολο απόγευμα για τις Γυναίκες του ΟΦΗ, 5-0 την Ολυμπιάδα

Χωρίς κανένα πρόβλημα και με εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ πρόσθεσε μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό της, επικρατώντας 5-0 της Ολυμπιάδας Υμηττού στο ΒΑΚ, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής.

Η νίκη αυτή είναι η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη της κρητικής ομάδας ως τώρα στο πρωτάθλημα και οι βάσεις της μπήκαν από νωρίς, όταν μόλις στο 8ο λεπτό η Ριμπάνσκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα η ίδια παίκτρια είχε σουτ στο δοκάρι, όπως και η Πέιου στο 11′ .

Η καθολική υπεροχή του ΟΦΗ στην αναμέτρηση την έφερε κοντά σε ένα ακόμα γκολ στο 13′ όταν το σουτ της Ριμπάνσκα κατέληξε μόλις άουτ, για να έρθει η πρώτη καλή στιγμή της Ολυμπιάδας στο 15′ με την Καραγιάννη να σουτάρει και τη μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία της Γκάρτνερ.

Στο 19′ η Μπριάνα από καλή θέση σούταρε με τη μπάλα να κτυπά στην Ιλίτσεβα και να περνά ελάχιστα από το κάθετο δοκάρι, ενώ στο 29΄η Μουστάκ με ωραία ατομική ενέργεια πέτυχε το 2-0 και επτά λεπτά αργότερα και πάλι η Μουστάκ με εξαιρετική κίνηση και σουτ ανέβασε το σκορ στο 3-0, για να φτάσουμε στο 44′ όταν η Καλαμπέροβα με κτύπημα κόρνερ έστειλε τη μπάλα προς την εστία της Ολυμπιάδας, με την Κυδωνάκη να ανεβάσει το σκορ στο 4-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΟΦΗ όμως να συνεχίζει να έχει την υπεροχή και στο 66′ με την Καλαμπέροβα να χάνει νέα ευκαιρία για γκολ. Στο 81′ η Χάρις στην καλύτερη στιγμή της Ολυμπιάδας στην αναμέτρηση ανάγκασε την Γκάρτνερ σε ωραία επέμβαση, για να έρθει το 88ο λεπτό όταν η Ζέρβα με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0.

ΟΦΗ (Κ. Παντζαρίδης): Γκάρτνερ, Πέιου (67′ Παπακωνσταντή), Μουστάκ (59’ Αεράκη), Γουνάκη, Κυδωνάκη, Δρακογιαννάκη, Μπριάνα, Ριμπάνσκα (59’ Ζέρβα), Καλαμπέροβα, Πατερνά (67′ Κατιρτσίδου), Κουκουλάκη (67’ Κωνιωτάκη)

Ολυμπιάδα Υμηττού (Κ. Σταμέλος): Πεταλωτή, Μπαδά (46’ Αντιόχου), Ξέρα (78’ Μαραγκουδάκη), Ιλίτσεβα, Αργυριάδη, Ευθυμίου (46’ Μυλωνά), Βενιαμίν, Καραγιάννη (46’ Πολυμενοπούλου), Χάρις, Νταλμέντικο (70’ Γιαζατζίδου), Σεϊφάντοβα.