26.8 C
Ηράκλειο

Δες τον καιρό

Εύκολα η Σάκκαρη, δύσκολα ο Τσιτσιπάς στον επόμενο γύρο του Rome Masters

Την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Masters της Ρώμης πήραν η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας 2-0 της Καλίνα και 2-1 του Στρούφ αντίστοιχα.

Ακάθεκτοι συνεχίζουν την πορεία τους στο Masters της Ρώμης Σάκκαρη και Τσιτσιπάς. Η Σάκκαρη επικράτησε 2-0 της Ανχελίνα Καλίνινα με 7-6 και 6-0 στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης μετά από μία ώρα και 51 λεπτά αγώνα, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στους «16» του θεσμού!

Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο σετ, εκεί όπου είδε την Ουκρανή να κάνει το break για το 3-4 και να φτάνει κοντά στην κατάκτηση του σετ, προτού απαντήσει με το ίδιο «νόμισμα» για το 4-4 και τελικώς πάρει το σετ στο τάι μπρέικ με 7-6.

Στη συνέχεια, η ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν απολαυστική, μετατρέποντας το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο! Και αυτό διότι κυριάρχησε απόλυτα στο κορτ, με αποτέλεσμα να κάνει τρία break (!), φτάνοντας στη νίκη και στην κατάκτηση του 2ου σετ με 6-0!

Πλέον, η Σάκκαρη περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στον επόμενο γύρο, η οποία και θα προκύψει από το ζευγάρι, Αζαρένκα – Αμπντελαζίζ.

Ο Στέφανος Τσιστιπάς αν και αγχώθηκε αρκετά κόντρα στον Γιαν-Λέναρντ Στρουφ που του έβαλε δύσκολα πήρε με ανατροπή τη νίκη με 2-1 σετ 6-7, 6-4 και 6-4 και παράλληλα την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Rome Masters, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάμερον Νόρι την Δευτέρα (13/05) για μία θέση στους «16».

Ο Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά, καθώς στο πρώτο και πολύ ανταγωνιστικό σετ δέχθηκε break με το «καλησπέρα». Στην πορεία του σετ, κατάφερε να απαντήσει, με αποτέλεσμα το tiebreak, όπου ο Γερμανός ήταν ασταμάτητος και επικράτησε 7-1.

Παρόλα αυτά, από το δεύτερο σετ και μετά, ο Έλληνας τενίστας βρήκε τον εαυτό του, καθώς έκανε δύο break με αποτέλεσμα να επικρατήσει άνετα με 6-4.

Το τρίτο και τελευταίο σετ ήταν η ίδια ιστορία, καθώς ο Τσιτσιπάς έσπασε δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του, το πήρε χωρίς να κουραστεί με 6-4 και έφτασε στην τελική νίκη-πρόκριση.