“Χ”αμένοι και οι δύο… (Videos)

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τον ΟΦΗ, αυτή της φορά με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με 1-1, σε έναν αγώνα με πολλές καλές φάσεις και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10′ με τον Μαλή, ενώ για τον ΟΦΗ ισοφάρισε ο Φελίπε στο 21′. Η κρητική ομάδα είχε δοκάρι με τον Μπάκιτς στο 48′.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΟΦΗ και μόλις στο 5ο λεπτό ο Ζοάο Πέδρο ανάγκασε τον Μπάουμαν σε διπλή επέμβαση, ενώ ότι δεν έγινε στη φάση αυτή, έγινε στο 10′ όταν έπειτα από κτύπημα κόρνερ από τα αριστέρα και πρώτη κεφαλιά του Πέδρο, η μπάλα κατέληξε στον Μαλή που με κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ ισορρόπησε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και την κατοχή της μπάλας και στο 21΄κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ο Μπάκιτς είδε την κίνηση του Γαγέγος στην περιοχή, εκείνος σούταρε στα σώματα με τον Φελίπε να παίρνει την μπάλα στα δεξιά της περιοχής και με πλασέ στην κλειστή γωνία του Καπίνο ισοφάρισε 1-1.

Σημαντική ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, χάθηκε για την κρητική ομάδα στο 31′ όταν έπειτα από προσπάθειες των Φελίπε και Καρώ, ο Θοράρινσον με σουτ είδε τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ και στο 36′ όταν έπειτα από σέντρα του Γκαγιέγος ο Λάρσον με σουτ οδήγησε τον Καπίνο σε καλή επέμβαση, όπως έγινε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Γκλάζερ και τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να απομακρύνει.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά και στο 48′ είχε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Μπάκιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Γκλάζερ έγινε κάτοχος στα όρια της περιοχής και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα μια ακόμα πολύ μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μπάκιτς βρήκε με πανέμορφη σέντρα στην περιοχή τον Φελίπε, ο οποίος προσπάθησε να νικήσει τον Καπίνο με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τον σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 62′ είχαν καλή στιγμή με επικίνδυνο γύρισμα του Σενγκέλια προς την περιοχή, η μπάλα απομακρύνθηκε και έφτασε στον Πέρες έξω από αυτή, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα ο Σενγκέλια βρήκε με ωραία διαγώνισμα πάσα τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει εστία από το ύψος του πέναλτι.

Στο 71′ ο Ζοάο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή από διαγώνια θέση και έκανε το σουτ, με το τελείωμα του να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι, για να απαντήσει ο ΟΦΗ στο 73′ όταν ο Καπίνο μπλόκαρε με δυσκολία το δυνατό σουτ του Μοσκέρα.

Ακολούθησαν δυο μεγάλες φάσεις για τον Παναιτωλικό, αρχικά στο 79′ όταν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι με τον Σενγκέλια να βρίσκει τον Φρεντ Ντουάρτε και εκείνος από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα πάνω στον Μπάουμαν, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία για να βάλει μπροστά την ομάδα του. Στο 81′ ο Σενγκέλια σούταρε εκτός περιοχής, με τον Μπάουμαν να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης, ο Πέδρο δεν κατάφερε να βρει εστία από πολύ κοντά.

Με τον αγώνα να παίρνει μια άγρια ομορφιά και τις δυο ομάδες να δείχνουν πως ήθελαν μόνο τη νίκη, ο ΟΦΗ στο 87′ είχε τεράστια μετά από σέντρα του Αμπάντα, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά από καλή θέση στην περιοχή, αλλά ο Καπίνο απομάκρυνε, σώζοντας την ομάδα του.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά απο κόρνερ του Μπάκιτς από αριστερά, ο Μοσκέρα -κυριολεκτικά ολομόναχος- στο πρώτο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Λάρσον, Πασαλίδης, Γκαγέγκος, Βούρος, Καρώ, Θοράρινσον, Φελίπε, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Μπάκιτς.

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Μαυρίας, Μαλής, Ντουάρτε, Τορεχόν, Πέρες, Μπαλντασάρα, Χουάνπι, Βοΐλης, Ντίαζ, Πέδρο.