Αποχαιρέτησε το Ακαπούλκο ο Τσιτσιπάς

Πρέπει να διαβάσετε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να συνεχίσει το σερί του απέναντι στον Αλεξ Ντε Μινόρ, από τον οποίο γνώρισε την ήττα 2-1 και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του τουρνουά Ακαπούλκο.

Έπειτα από ένα κακό παιχνίδι με πολλά αβίαστα λάθη, ο Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα 2-1 1-6, 6-3, 6-3 από τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ και αποκλείστηκε από το τουρνουά στο Ακαπούλκο. Ο Ντε Μινόρ μετά από 11 παιχνίδια πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στον Τσιτσιπά σε δύο ώρες και 6 λεπτά.

Με την έναρξη του αγώνα ο Ντε Μινόρ έκανε break. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Στέφανο που ισοφάρισε στο σερβίς του Αυστραλού, με φόρχαντ στη διαγώνιο. Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε εξαιρετικά στο τρίτο game και πήρε προβάδισμα με 2-1, για να ακολουθήσουν συνεχόμενα λάθη από τον Αυστραλό και τον Τσιτσιπά να παίρνει το σετ 6-1.

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά του Έλληνα αθλητή να κάνει λάθη και να δίνει την ευκαιρία στον Ντε Μινόρ να κάνει το 3-1, με το τρίτο συνεχόμενο break στο σετ! Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 3-2, με τον αντίπαλό του να κάνει break με μηδέν, για το 4-2 και στη συνέχεια να κλείσει το σετ κατακτώντας το 6-3.

Ο Τσιτσιπάς άρχισε με love game το τρίτο σετ, με τον Ντε Μινόρ να ισοφαρίζει δύσκολα και τον Στέφανο να φτάνει εξίσου δύσκολα στο 2-1, χάρη σε έναν άσο. Στη συνέχεια βρήκε break point, αλλά ο κάτοχος του τίτλου στο Ακαπούλκο το έσβησε με άσο και στη συνέχεια έφτασε στο 2-2, για να σπάσει αυτός τελικά το σερβίς του Τσιτσιπά.

Με προβάδισμα 3-2 στο σερβίς του, ο Ντε Μινόρ ήξερε πως έπρεπε να μειώσει τα λάθη του. Κράτησε εύκολα το σερβίς του για το 4-2, βάζοντας σε μεγάλη πίεση τον Ελληνα τενίστα.
Βρήκε τρεις ευκαιρίες για break που θα τον έστελναν να σερβίρει για το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Τσιτσιπά να μειώνει 4-3. Ο Αυστραλός κράτησε,στέλνοντας τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο ματς. Ενα κακό μπάκχαντ έδωσε match point στον Ντε Μινόρ, ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη.

Πλέον ο Ελληνας τενίστας θα περιμένει να μάθει το Σάββατο αν θα μπει στο Τοπ10 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς για να μην γίνει αυτό, θα πρέπει ο Ντε Μινόρ να υπερασπιστεί τον τίτλο του.