Αποχαιρέτησε με ήττα το Μουντομπάσκετ η Εθνική

Με ήττα 73-69 από το Μαυροβούνιο αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, σε έναν αδιάφορο αγώνα, στον οποίο προσπάθησε όσο μπορούσε. Με την ήττα αυτή και απολογισμό 2-3 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε στην 15η θέση.

Η Εθνική μας ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Μαυροβούνιος να ξεκινούν δυνατά με 5-0 και παίρνουν από την αρχή διαφορά η οποία έφτασε στους 8 πόντους 9-17, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο 14-19 έπειτα από καλάθι του Γουόκαπ.

Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη έφερε την Ελλάδα στο -2, 17-19, για να ξεφύγουν εκ νέου οι Μαυροβούνιοι 22-30. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Παπαπέτρου μείωσαν τη διαφορά 27-32, όμως το Μαυροβούνιο με μπροστάρη τον Ράντοβιτς έφτασαν στο +9 27-36, για να κλείσει το ημίχρονο 30-36.

Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τους αντιπάλους μας να φτάνουν μέχρι το +12 34-46. Παπαπέτρου και Λούντζης με ωραίες προσπάθειες μείωσαν 40-46, για να τελειώσει η τρίτη περίοδος 42-50.

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Ράντοντσιτς το Μαυροβούνιο ξέφυγε με 13 πόντους, 42-55 και λίγο αργότερα με 14, 46-60. Η Ελληνική ομάδα με Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε 50-60, ενώ με τρίποντο του Παπαγιάννη πλησίασε ακόμα περισσότερο στο σκορ 53-60. Συνεχόμενοι πόντοι του Βούκτσεβιτς διαμόρφωσαν το 58-68, με την Ελλάδα να κάνει την ύστατη προσπάθειά της στο τέλος, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά της ήττας 69-73.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 16 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Ρογκαβόπουλος 7 (3/9 σουτ), Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλιεβιτς 4 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8 (4/6 δίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ).