Ακάθεκτες οι Γυναίκες του ΟΦΗ, 1-0 τη ΡΕΑ

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους οι παίκτριες του ΟΦΗ, οι οποίες επικράτησαν στο ΒΑΚ της ΡΕΑ 1-0 στο κρητικό ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής Γυναικών.

Σε έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 της ΡΕΑ, χάρη στο γκολ της Καλαμπέροβα στο 23ο λεπτό του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα και στην πρώτη καλή στιγμή στο 11′ η Ριμπάνσκα είδε εκτός εστίας την Μανουκαράκη, αλλά η “λόμπα” που έκανε πέρασε μόλις πάνω από το δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα η Καλαμπέροβα από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 22΄στην πρώτη καλή στιγμή της ΡΕΑ στον αγώνα η Παντερή με σουτ είδε τη μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως ήρθε το γκολ του ΟΦΗ, όταν έπειτα από διώξιμο της μπάλας από την άμυνα της ομάδας του Ρεθύμνου αυτή κατέληξε στην Καλαμπέροβα, η οποία με εξαιρετικό σουτ πέτυχε το 1-0.

Στο 26′ απείλησαν οι φιλοξενούμενες με το φάουλ της Δαφέρμου που κατέληξε άουτ, ενώ στο 42′ ακυρώθηκε γκολ της ΡΕΑ ως οφ σάϊντ, ενώ στο 45′ το φάουλ της Πατερνά για τον ΟΦΗ πέρασε λίγο άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή το πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά στο 48′ με σουτ της Ριμπάνσκα μέσα από την περιοχή, ενώ η ίδια παίκτρια στο 56′ είδε τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Καλαμπέροβα στο 60′ με κεφαλιά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ δυο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ της Μπριάνα ως οφ σάϊντ.

Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ ήρθε στο 71΄με πλασέ της Καλαμπέροβα, ενώ στο 89′ το σουτ της Ριμπάνσκα κατέληξε μόλις άουτ. Η καλύτερη στιγμή του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν στο 91′ το κοντινό πλασέ της Πλανανιά έδιωξαν σωτήρια οι φιλοξενούμενες.

ΟΦΗ (Κ. Παντζαρίδης): Γκάρτνερ, Σηφάκη (46’ Κωνιωτάκη), Πέιου, Μάστακ (86’ Πλατανιά), Κυδωνάκη, Μπριάνα (89’ Αεράκη), Ριμπάνσκα, Καλαμπέροβα, Πατερνά, Ζέρβα (54’ Γουνάκη), Κουκουλάκη.

ΡΕΑ (Σ. Κοζανίδης): Μανουκαράκη, Κοτσάκι, Βορριά, Σολίς, Παντερή (89’ Δημισκίδου), Κελαϊδή (46’’ Σιράζι), Μαρκουτσά, Μπασούρη, Ματέους (66’ λ.τ. Τσικουδάκη), Δαφέρμου, Χατζηγιαννίδου.