26.8 C
Ηράκλειο

Δες τον καιρό

Άδικος αποκλεισμός…

Την ήττα 1-0 γνώρισε η γυναικεία ομάδα του ΟΦΗ από την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας, σε μια αναμέτρηση όπου η κρητική ομάδα έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μόσχου.

Αποκορύφωμα των διαμαρτυριών της ομάδας του ΟΦΗ ήταν η φάση του 80ου λεπτού όταν ανατράπηκε η Ριμπάνσκα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον Μόσχου να μην δίνει την εσχάτη των ποινών, προκαλώντας την έκρηξη των γηπεδούχων και τις έντονες διαμαρτυρίες τους, αποκορύφωμα των οποίων ήταν η αποβολή του Κώστα Παντζαρίδη.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τις φιλοξενούμενες με την Γιαννακά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά της Παπαδοπούλου πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ όταν στο 11΄η Καλαμπέροβα έφυγε μόνη της με την Νόιχαους, το πλασέ της όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι. Στο 17′ το πλασέ της Γιαννακά, κόντραρε στην Κυδωνάκη και κατέληξε ελάχιστα κόρνερ, ενώ στο 20′ το φάουλ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και στο 22′ είχαν μεγάλη στιγμή με το φάουλ της Ζέρβα να φεύγει μόλις άουτ, όπως και το πλασέ της Βαρδαλή για τον ΠΑΟΚ στο 32′, αλλά και το σουτ της Γκούνη στο 39′, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ευτύχισε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του καλή φάση με την Βαρδαλή να πετυχαίνει το 1-0, για να έρθει η κορυφαία φάση του ΟΦΗ στο 55′ με το δοκάρι της Ριμπάνσκα. Στο 60′ και πάλι η Ριμπάνσκα είχε καλή φάση με σουτ μόλις άουτ, ενώ στο 79′ ο Μόσχου δεν είδε παράβαση στην ανατροπή της Ριμπάνσκα, φάση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες στην κρητική ομάδα, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

ΟΦΗ: Γκάρτνερ, Σηφάκη (55′ Κωνιωτάκη), Κυδωνάκη, Δρακωγιαννάκη, Κουκουλάκη, Ζέρβα (Γουνάκη), Πέϊου, Ραπάνη (75′ Αραβιάκη), Καλαμπέροβα (Ριμπάνσκα), Πατερνά, Μπριάνα (Αεράκη).

ΠΑΟΚ: Νόιχαους, Γκούνη, Κιουρεξίδου, Μήτκου, Κοσκερίδου, Χαλατσογιάννη, Στράντζαλη, Βαρδαλή (75′ Αργυρίου), Χέμβαλ (83′ Αχμέντοβα), Γιαννακά, Παπαδοπούλου (95′ Σιδηροπούλου).