5η στην Ευρώπη η Εθνική Ανδρών Υδατοσφαίρισης

Ανώτερη η Εθνική πόλο ανδρών, νίκησε το Μαυροβούνιο 15-10 στον τελικό των θέσεων 5-6 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ και πήρε την πέμπτη θέση στη διοργάνωση.

Την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης ανδρών που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε το Μαυροβούνιο 15-10 στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6 της διοργάνωσης και μπήκε στην πεντάδα, αφήνοντας στην έκτη τους αντιπάλους του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με τέσσερα γκολ. Η πέμπτη θέση που κατέλαβε η Ελλάδα είναι η δεύτερη καλύτερη στην ιστορία της. Την ίδια είχε καταλάβει και το 2022, ενώ δύο φορές ήταν τέταρτη.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικεντρώνεαι στο Παγκόμιο Πρωτάθλημα που θα φιλοξενηθεί στη Ντόχα και θα λάβει χώρα από 5 μέχρι 17 Φεβρουαρίου.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου επέβαλαν τον ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο οκτάλεπτο και «χτύπησαν» στον αιφνιδιασμό τους Μαυροβούνιους.

Το Μαυροβούνιο μείωσε 8-5 στο ημίχρονο με 3-2 επιμέρους σκορ κι ήλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, οπότε στο τρίτο οκτάλεπτο μείωσε στο 9-7.

Οι παίκτες του Γκοΐκοβιτς μείωσαν 9-8 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως η Ελλάδα «ανέβασε στροφές» κι έφτασε στο τελικό 15-10.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 2-3, 1-2, 6-3

Για την ελληνική ομάδα 4 γκολ πέτυχε ο Γενηδουνιάς,3 ο Γκίλλας, 2 οι Καλογερόπουλος, Αργυρόπουλος και Νικολαΐδης και απο 1 οι Σκουμπάκης και Κάκαρης.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε για πρώτη φορά η Ισπανία, επικρατώντας στον τελικό 11-10 της οικοδέσποινας Κροατίας και κατέκτησαν το πρώτο της χρυσό στη διοργάνωση.

Οι Ισπανοί κάνοντας 3-0 σερί στην τέταρτη περίοδο και ανατρέποντας το 8-10 των Κροατών που ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-8 λίγο πριν τη λήξη.

Ο Γρανάδος, όμως, πέτυχε δύο καταπληκτικά γκολ στα τελευταία λεπτά και χάρισε στην Ισπανία το χρυσό μετάλλιο.