Στη Volley League και πάλι ο ΟΦΗ (Video)

Σε έναν αγώνα θρίλερ που ακροβατούσε συνεχώς σε μια λεπτή γραμμή, ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 σετ στο ΒΑΚ του Πανιωνίου στον τρίτο τελικό των Play Offs της Pre League και πήρε την άνοδο στη Volley League.

Στο πρώτο συγκλονιστικό σετ ο Πανιώνιος μπήκε πολύ καλύτερα από τον ΟΦΗ στον αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο έφτασε και τους 5 πόντους 9-14, 14-19 και 15-20, με τον ΟΦΗ όμως να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση και να καταφέρνει να φέρνει τον αγώνα στα ίσια 23-23. Οι δυο ομάδες στη συνέχεια δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το σετ μπολ και να συμβαδίζουν μέχρι το σκορ να φτάσει το 28-28, όπου ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το πρώτο σετ 30-28.

Εξίσου συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο σετ, με τον ΟΦΗ να έχει την ορμή της νίκης του πρώτου και με τη βοήθεια του κόσμου ξεκίνησε δυνατά και πήρε το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σταθερά τα ηνία του αγώνα, χωρίς όμως διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων 20-16. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο σημείο αυτό έκανε τη δική της προσπάθεια για να φέρει τα… πάνω κάτω, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 22-22 και 24-24, με τη ψυχραιμία των παικτών του ΟΦΗ πάντως να τους δίνει τη νίκη 26-24.

Ίδια ακριβώς εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον ΟΦΗ να έχει το σκορ στην αρχή του και σταθερά διαφορά δύο πόντων 7-5, 8-6, 9-7, 11-9, με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει 11-11, αλλά τον ΟΦΗ να ανακτά το προβάδισμα, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με πάνω από δυο πόντους. Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ο αγώνας έφτασε στα σετ μπολ, 24-24, 26-26 και τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να παίρνουν το σετ 26-28 και να επιστρέφουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Χωρίς να έχει διάθεση να κάνει τον αγώνα ακόμα πιο… θρίλερ από ότι ήταν, ο ΟΦΗ ξεκίνησε αποφασισμένος το τέταρτο σετ και από νωρίς πήρε όχι μόνο τα ηνία του αγώνα, αλλά και διαφορά η οποία για την εικόνα του αγώνα ήταν υπέρ πολύτιμη. Η κρητική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους 17-10, τη μεγαλύτερη διαφορά συνολικά στον αγώνα και παρά την τεράστια προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Πανιωνίου, οι οποίοι την μείωσαν στους 3, 20-17, παρέμεινε σε θέση αρχηγού και με μπροστάρη τον Μιχαήλοβιτς πήρε το σετ και τη μεγάλη νίκη-άνοδο 25-20.

Τα σετ της αναμέτρησης ήταν: 30-28, 26-24, 26-28 και 25-20.