Τέταρτη νίκη, με τέσσερα γκολ τα Χανιά!

Μια ακόμα νίκη, την τέταρτη στο εφετινό πρωτάθλημα πήραν τα Χανιά επικρατώντας της Παναχαϊκής 4-1.

Η κρητική ομάδα πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ξεκίνησε πολύ δυναμικά μην αφήνοντας περιθώρια στους φιλοξενούμενους.  Με ένταση στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι, πίεση και δημιουργικότητα κατάφεραν μέχρι το 22′ να σημειώσουν τρία γκολ, ενώ από το 8′ είχαν και αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Νάστου.

Αν και η Παναχαϊκή μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τα Χανιά είχαν τον πρώτο λόγο και στο β’ μέρος. Αν και στην επανάληψη επικράτησε εκνευρισμός, εξαιτίας κάποιων διαιτητικών αποφάσεων, τα Χανιά βρήκαν και τέταρτο γκολ, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Φάσεις και γκολ:

3′ Εξαιρετικό σουτ του Σιλά, με δυσκολία ο Κολοβούρης σε κόρνερ
5’ Σέντρα σουτ Σιλά, με υπερένταση ο Κολοβούρης σε κόρνερ
8’ Γυριστό σουτ του Κόλα από την σέντρα του Μανουσάκη, ο Νάστος αποκρούσει με το χέρι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ο διαιτητής δίνει πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενούμενων
11’ 1-0 για τα Χανιά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάναλη
17’ 2-0 για τα Χανιά όταν έπειτα από κόρνερ του Ντίας, ο Μαζουλουξής κερδίζει τη κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, από εκεί στο πόδι του Κολοβούρη για να καταλήξει στα δίχτυα.
22’ 3-0 για τα Χανιά όταν ο Μανουσάκης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ανεβάζει τον δείκτη του σκορ.
28′ Κόρνερ Ντίας και κεφαλιά Μαζουλουξή, η μπάλα μόλις άουτ
33′ Νέα ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Κόλα, αποκρούει ο Κολοβούρης
45+1′ Γκολ η Παναχαϊκή με το σουτ του Χριστόπουλου
65′ Κεφαλιά Μάναλη από κόρνερ του Σερβιλάκη, μπλοκάρει ο Κολοβούρης
68′ Ο Μανουσάκης κλέβει την μπάλα από τον Νταμπίζα, πλασάρει με τον Κολοβούρη να διώχνει με τα πόδια
78′ Από τη σέντρα του Κατσούρρι, ο Μάνος πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ
80′ Συρτή σέντρα Κατσούρρι, δεν προλαβαίνουν ούτε ο Ελευθεριάδης, ούτε ο Μάνος να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα
85′ 85′ 4-1 για τα Χανιά! Από κόρνερ του Σερβιλάκη, ο Μάνος με κεφαλιά βρήκε τον Μαζουλουξή, ο οποίος με νέα κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρρι (83′ Νίκολιτς), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σιλά (46’ Σερβιλάκης), Λεμονής Τσέλιος, Ντίας (58’ Τσορνομάζ), Μανουσάκης, Κόλα (58’ Ελευθεριάδης), Μάναλης (75’ Μάνος)

Παναχαϊκή (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Κολοβούρης, Καραγιάννης, Κυρσανίδης (46’ Νταμπίζας), Γκανσιέρ, Μπέρετ, Νάστος, Λοτίν (46’ Παραστατίδης), Τόσκα (85′ Λιοφάγος), Αποστολόπουλος (76΄Αλιμπέ), Χριστόπουλος (65’ Πατρινός), Κούτσιας.