21.2 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Το ευρωπαικό όνειρο του ΟΦΗ «έσβησε» νωρίς

Το ευρωπαικό όνειρο του ΟΦΗ «έσβησε» νωρίς καθώς στο άδειο Γεντί Κουλέ, ηττήθηκε με 1-0 απο τον Απόλλωνα Λεμεσού και αποχαιρετάει την διοργάνωση.

Η φάση του αγώνα για τον ΟΦΗ, αλλά πιθανότατα και της αναμέτρησης έγινε στο 42’ όταν ο ΟΦΗ με Σαρδινέρο και Φιγκειρέδο δεν κατάφερε να σκοράρει την μοναδική μεγάλη φάση που δημιούργησε ο ΟΦΗ στο παιχνίδι.

Οι Κύπριοι στην μοναδική τους ουσιαστικά φάση, το πέτυχαν στο 50’ με τον Σαλάι, κράτησαν το 0-1 μέχρι το τέλος και πήραν την πρόκριση.

Η εικόνα του ΟΦΗ, ήταν και πάλι μέτρια, αλλά η αίσθηση είναι ότι χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία, καθώς και οι Κύπριοι εμφανίστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου.

Ο Απόλλων ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έδειξε να έχει παίκτες με καλύτερη φυσική κατάσταση και καλύτερη αγωνιστική ετοιμότητα, καθώς έχει παίξει περισσότερα επίσημα παιχνίδια απο τον ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα μένει με την πίκρα της χαμένης ευκαιρίας του Φιγκειρέδο, η οποία θα μπορούσε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, αν γινόταν γκολ.

Ομως φαίνεται ξεκάθαρα, ότι η ομάδα του Γιώργου Σίμου θέλει ακόμη πολύ δουλειά.

Ο ΟΦΗ περίμενε 20 χρόνια να βγεί στην Ευρώπη, αλλά το όνειρο “χάθηκε” σε 90 λεπτά.

Του έλειψε και ο κόσμος του, καθώς σε ένα γεμάτο Γεντί Κουλέ, ο ΟΦΗ θα είχε καλύτερες πιθανότητες.

Το άδοξο ευρωπαικό τέλος, δίνει πλέον την σκυτάλη στο πρωτάθλημα, όπου ο ΟΦΗ θα πρέπει να εστιάσει πλέον, αλλά κυρίως στην αγωνιστική του βελτίωση, που είναι επιβεβλημένη.

Σκόρερ: 50′ Σάλαι

Κίτρινες: 10′ Γιαννούλης / 23′ Ντένιτς

Διαιτητής: Φάμπιο Μαρέσκα (Ιταλία)

Βοηθοί: Τσίρο Καρμπόνε (Ιταλία), Τζόρτζιο Περέτι (Ιταλία)

4ος: Πιέρο Τζακομέλι (Ιταλία)

Γήπεδο: Θ. Βαρδινογιάννης

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος, Ουές, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέδο

Απόλλων Λεμεσού (Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζαλάι, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι, Ντενίτς, Αγκίρε, Νταμπό