Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου, 2024
18.8 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Τεράστιο διπλό για τον ΟΦΗ με επική ανατροπή μετά από 31 χρόνια στην Τούμπα (1-2)

Μια τεράστια νίκη με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε δύο λεπτά σημείωσε την Κυριακή το βράδυ μέσα στην Τούμπα ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 1-2 τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Super League.

Για να καταλάβετε το μέγεθος της νίκης του ΟΦΗ η κρητική ομάδα κατάφερε να κερδίσει στην Τούμπα μετά από 31 χρόνια καθώς την μοναδική του νίκη που είχε στην ιστορία του σε αυτό το γήπεδο ήταν τη σεζόν 1992-1993. Έκτοτε μετρούσε πολλές ήττες και ελάχιστες ισοπαλίες.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-1 στο 35΄με εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ από μακριά στο οποίο φέρει ευθύνη ο Χριστογεώργος, αλλά με τρομερό στήσιμο και πίστη από τον Μίλαν Ράσταβατς έκανε μια μεγάλη ανατροπή με 1-2 μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ του Φούντα στο 77΄και του Σαλσέδο στο 79΄.

Το ματς

Ο ΟΦΗ στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από μια εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ  στο 35΄στην οποία φέρει μεγάλη ευθύνη ο Χριστογεώργος με την μπάλα ουσιαστικά να περνάει μέσα από τα χέρια του ενώ φαινόταν ότι κινούταν στην πορεία της μπάλας.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στον ΠΑΟΚ στο 12΄όταν η κεφαλιά του Σβάμπ μετά την εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΟΚ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ στη συνέχεια βγήκε μπροστά με καλές προυποθέσεις με τον Αποστολάκη να προσπαθεί να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά τη μπάλα να κοντράρει στον Ότο και να καταλήγει στον Κοτάρσκι.

Στο 21΄ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με το σουτ του Κωνσταντέλια από το ύψος του πέναλτι να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χριστογεώργου που στάθηκε τυχερός σε αυτή τη φάση.

Στο 23΄ο ΟΦΗ με σουτ του Γιούνγκ απείλησε την εστία του Κοτάρσκι αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λόβρεν με τον Κοτσάρσκι να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Γιούνγκ είχε τελική προσπάθεια προς την εστία του ΠΑΟΚ και στο 26΄με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ μετά το σουτ που επιχείρησε.

Στο 29΄και πάλι ο Κωνσταντέλιας που ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε ακόμη ένα σουτ εκτός περιοχής με τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει εντυπωσιακά τη μπάλα.

Κάτι τέτοιο όμως δεν μπόρεσε να κάνει και στο 35΄ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ που μετά από μια εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ από πολύ μακριά παρότι κινήθηκε στην πορεία της μπάλας αυτή πέρασε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα της κρητικής ομάδας με τον Χριστογεώργο να φέρει μεγάλη ευθύνη σε ακόμη ένα γκολ που δέχεται ο ΟΦΗ στα τελευταία ματς.

Ο ΟΦΗ παρά το 1-0 προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 37΄με τον Γιούνγκ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Αποστολάκης έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Σενγκέλια αυτός μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή έσπασε τη μπάλα στον Γιούνγκ αυτός πλάσαρε με τον Γκόμες να διώχνει σωτήρια  τη μπάλα για τον ΠΑΟΚ που είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα του Κοτάρσκι.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κωνσταντέλιας θα μπορούσε να είχε κάνει δύο τα τέρματα του ΠΑΟΚ αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Χριστογεώργου. Η τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο ημίχρονο ανήκε και πάλι στον ΠΑΟΚ που σε φάση αντεπίθεσης επιχείρησε ένα σουτ με τον Γκόμεζ μέσα από την περιοχή που δεν απείλησε όμως ιδιαίτερα την εστία του ΟΦΗ.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυνατά για τον ΠΑΟΚ που κυνήγησε ένα γρήγορο δεύτερο γκολ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αφού έχασε καλή ευκαιρία στο 48΄με τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει το σουτ του Μουργκ μέσα από την περιοχή. Στο 50΄ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 με το πλασέ του Τισουντάλι στο τετ α τετ με τον Χριστογεώργο να βρίσκει δίχτυα μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Ότο αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσαϊντ από το VAR.

Ο ΟΦΗ άρχισε μετά το 60΄να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί με τον Φούντα στο 65΄για το 1-1 με το ψαλιδάκι του παίκτη του ΟΦΗ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Σενγκέλια να φεύγει ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ σε διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-0 στο 73΄στο αλλά αρχικά ο Χριστογεώργος είπε όχι στον Τάϊσον και στη συνέχεια ο Καραχάλιος έβαλε στοπ στο σουτ του Ότο.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 77΄όπου ισοφάρισε σε 1-1 ο ΟΦΗ. Ο Σαλσέδο που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα με μια τρομερή ενέργεια χόρεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ από τα δεξιά και έβγαλε ωραία συρτή σέντρα προς τον Φούντα που με ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαλσέδο ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 79΄όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια ο Κοτάρσκι έκανε ασταθή απόκρουση και ο Κολομβιανός σέντερ φορ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2 και την πλήρη ανατροπή για τον ΟΦΗ.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε για να ισοφαρίσει άμεσα το ματς βρήκε δίχτυα στο 86΄αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για δεύτερη φορά ως οφσαϊντ όταν ο Μούργκ που ήταν οφσαϊντ μπήκε στην πορεία της μπάλας της άλλαξε πορεία και την έστειλε στα δίχτυα με το γκολ σωστά να ακυρώνεται.

Στις καθυστερήσεις που ήταν υπερβολικές (8 λεπτά) ο ΠΑΟΚ είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το 2-2 με τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει την κεφαλιά του Λόβρεν και τον Οζντόεφ να στέλνει λίγο άουτ τη μπάλα από την εκτέλεση φάουλ που έκανε στο 95΄.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Λόβρεν, Κόλι, Γκόμες (80′ Μπάμπα), Σβαμπ (76′ Καμαρά), Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοβ (75′ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (67′ Τάισον), Τισουντάλι (67′ Τόμας)

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης (63′ Γκονζάλες), Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Καραχάλιος, Μπαΐνοβιτς (63′ Μπάκιτς), Σενγκέλια, Φούντας (87′ Νέιρα), Αποστολάκης (63′ Ριέρα), Γιουνγκ (74′ Σαλσέδο).