Σάκκαρη – Κις 2-1: Απίστευτη ανατροπή, απίστευτη Σάκκαρη!

Αδιανόητο ματς έγινε στη Μαδρίτη! Τελική νικήτρια με 2-1 σετ (6-7 (8), 6-3, 6-4) η Μαρία Σάκκαρη (No.5), αλλά για να φτάσει στην επικράτηση έπρεπε να κάνει μυθική ανατροπή, κόντρα στην απίστευτη σήμερα Μάντισον Κις (No.22)!

Αν και έχασε το πρώτο σετ, η Ελληνίδα τενίστρια «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και τελικά νίκησε μετά από 2,5 ώρες αγώνα, παίρνοντας την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Madrid Open!

Αξίζει να σημειωθεί πως η Σάκκαρη έχει «κλειδώσει» την τέταρτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης και μετά το τουρνουά της Μαδρίτης μπορεί να ανέβει μέχρι και δεύτερη!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Εξαιρετικό σερβίς από την Αμερικανίδα, που είχε 9 (!) άσους! Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που πήγε να κάνει την έκπληξη κόντρα στη Σάκκαρη και διεκδίκησε στα ίσια τη μεγάλη πρόκριση!

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο, καθώς πήγε στο tie break. Εκεί η Αμερικανίδα αθλήτρια πήρε το σετ νικώντας με 10-8.

Η Σάκκαρη βρισκόμενη με την πλάτη στον τοίχο και άρχισε το σετ με ένα love service game. Η Κις απάντησε με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 1-1, με τις παίκτριες μέχρι το 3-2 να διατηρούν το σερβίς τους. Εκεί η Σάκκαρη έκανε το break όμως, προηγήθηκε με 4-2 και τελικά με 6-3 ισοφάρισε στα σετ!

Η Κις μπήκε δυναμικά στο τρίτο και τελευταίο σετ, έκανε break, προηγήθηκε με 2-0, έφτασε κοντά ακόμη και στο 3-0, αλλά έδωσε break στη Σάκκαρη, με την Ελληνίδα τενίστρια να υπερασπίζεται το σερβίς της μετά και να ισοφαρίζει σε 2-2!

Η Κις κράτησε το σερβίς της για το 3-2, η Σάκκαρη έκανε το 3-3 και με break πραγματοποίησε το 4-3, παίρνοντας προβάδισμα νίκης. Η Κις απάντησε με break όμως, ισοφάρισε σε 4-4, προηγήθηκε με 40-0 στο επόμενο game, αλλά έκανε απίστευτα λάθη επιτρέποντας στη Σάκκαρη να γυρίσει με απίστευτο τρόπο το game και να κάνει break τελικά για το υπέρ της 5-4!

Εκεί η Μαρία δεν λάθεψε, έκανε το 6-4 και πήρε τη νίκη-πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Madrid Open!