Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-1: «Βασιλική» υπεροχή στο πρώτο Clasico της σεζόν

Η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο Clasico της σεζόν στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου»! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα της Μπαρτσελόνα και επικράτησε με 3-1 ανεβαίνοντας μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με +3 από τους Καταλανούς.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, αλλά έλειψε η μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες. Τελικά, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήρθε και το γκολ για τη Ρεάλ. Ο Κρόος έβγαλε υπέροχη κάθετη στο 12′ για τον Βινίσιους που έφυγε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό να τον νικά σε πρώτο χρόνο, αλλά σε δεύτερο ο Μπενζεμά έκανε το 1-0.

Η Μπάρτσα προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στο 25′ όταν από γύρισμα του Ντε Γιονγκ από τα δεξιά, ο Ραφίνια δεν πρόλαβε για λίγο να κάνει την προβολή σε κενή εστία και ο Λεβαντόφσκι που πρόλαβε, αστόχησε σε άδειο τέρμα. Αφού δεν έγινε το 1-1, ήρθε το 2-0 για τη Ρεάλ με υπέροχο σουτ του Βαλβέρδε έξω από την περιοχή στο 35′.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ που σκόραρε με τον Μπενζεμά στο 53′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Τσάβι προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, έβαλε Φατί και Φεράν στον ματς, με τον δεύτερο να είναι αυτός που βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Φατί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Φεράν σε κενό τέρμα έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 87′ η Μπαρτσελόνα άγγιξε το 2-2 όταν η κεφαλιά του Ρομπέρτο σταμάτησε στο σώμα του Μεντί και ο Φατί με γυριστό έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ έφυγε στην κόντρα, ο Ροδρίγο κέρδισε πέναλτι από τον Γκαρσία που τον πάτησε και ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα για το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Καρβαχάλ (88’ Ρίντιγκερ), Αλάμπα, Μιλιτάο, Μεντί, Κρόος, Μόντριτς (78’ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Βινίσιους (85’ Ροδρίγο), Μπενζεμά (88’ Ασένσιο).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μπαλντέ (60’ Άλμπα), Κουντέ, Έρικ Γκαρσία, Σέρτζι Ρομπέρτο, Μπούσκετς (60’ Γκάβι), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (83’ Κεσί), Ραφίνια (60’ Φεράν Τόρες), Ντεμπελέ (73’ Φάτι), Λεβαντόφσκι.