Πρίγκιπας του Μόντε Κάρλο ο Τσιτσιπάς, ξανά στον τελικό

Στον τελικό του Μόντε Κάρλο Masters με επιβλητική εμφάνιση για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον Ελληνα τενίστα να κάνει… πλάκα απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (6-4, 6-2).

Ο συμπατριώτης μας μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον ημιτελικό με τον Γερμανό, Νο. 3 στην παγκόσμια κατάταξη και χρειάστηκε μόλις 75 λεπτά για να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του πρώτου χωμάτινου Masters της φετινής σεζόν.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ισπανό, Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα, ο οποίος νωρίτερα απέκλεισε με 2-1 σετ τον Βούλγαρο, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι στο Μόντε Κάρλο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά και με μπρέικ στο δεύτερο game προηγήθηκε με 2-0. Η απάντηση του Αλεξάντερ Ζβέρεφ, όμως, ήταν άμεση, με τον Γερμανό να ισοφαρίζει σε 2-2.

Ο Ελληνας τενίστας με ένα εύκολο σέρβις game πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ (3-2), με τον συμπατριώτη μας στο 6ο game να σπάει για δεύτερη φορά το σερβίς του Ζβέρεφ και να φτάνει στο 4-2.

Λίγο αργότερα προηγήθηκε με 5-3 και σέρβιρε για να κάνει το 1-0, αλλά δέχθηκε μπρέικ και έδωσε την ευκαιρία στον Γερμανό να μειώσει σε 5-4 και να παραμείνει «ζωντανός» στο πρώτο σετ.

Η χαρά του, όμως, δεν κράτησε για πολύ. Ο Τσιτσιπάς με νέο μπρέικ έκανε το 6-4 και μαζί το πρώτο βήμα για τη νίκη – πρόκριση στον μεγάλο τελικό.