Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Πολλές χαμένες ευκαιρίες και… ισοπαλία στη Λαμία (Video)

Πρέπει να διαβάσετε

Πρώτη ισοπαλία για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα μετά το 2-2 με τη Λαμία, σε έναν αγώνα όπου η κρητική ομάδα είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε δύο φορές με τους Ντίκο και Γκαγιέγος, όμως η Λαμία κατάφερε αρχικά με τον Τσιλούλη και στη συνέχεια με το αυτογκολ του Καρώ να πάρει την ισοπαλία από τον ΟΦΗ, ο οποίος στο τέλος είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 6ο λεπτό ο Μπάκιτς με καλό σουτ ανάγκασε τον Κοσέλεβ στην πρώτη του επέμβαση, ενώ λίγο αργότερα στο 8΄το σουτ του Γκαγιέγος πέρασε ψηλά άουτ. Με τον ΟΦΗ να είναι αρκετά καλός αμυντικά και να μην δέχεται φάσεις από τη Λαμία, φτάσαμε στο 27ο λεπτό όταν ο Μεγιάδο βρήκε με ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας τον Ντίκο, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο την ολιγωρία Πάβλοβιτς και Κοσέλεβ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0.

Στο 37’ ο Λάρσον έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον Μπάκιτς από κοντά να μην μπορεί να πλασάρει, ενώ δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Λάρσον έφερε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Λαμίας με τον Τοράλ να χάνει από κοντά μοναδική ευκαιρία.

Η Λαμία προσπάθησε στο 41’ με το σουτ του Σιμόν να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Καρώ στο 44’, ενώ στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ο Σωτηρίου ψύχραιμα απέκρουσε την κεφαλιά του Καρλίτος, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς στην πρώτη τους φάση κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν στο 47’ ο Τσιλούλης βρέθηκε απέναντι στον Σωτηρίου, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε βγήκε μπροστά πιέζοντας για δεύτερο γκολ και αυτό ήρθε στο 65’ όταν ο Γκαγιέγος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κορνέζο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Η Λαμία στο 73’ απείλησε όταν έπειτα από σέντρα Βασιλαντωνόπουλου και σουτ του Τόσιτς, η μπάλα βρήκε στον Πασαλίδη και κατέληξε κόρνερ., ενώ στην επόμενη φάση στο 74’ ο Καρώ στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι, έστειλε άθελά του τη μπάλα στην εστία του Σωτηρίου για να γίνει το 2-2.

Στο 82’ ο Νέιρα, λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα πλάσαρε από πλεονεκτική θέση με τη μπάλα όμως να κοντράρει

82′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Νέιρα να πλασάρει και την μπάλα να κοντράρει. Οι ποδοσφαιριστές του Νταμπράουσκας συνέχισαν να πιέζουν για τρίτο γκολ και έκλεισαν τη Λαμία στα καρέ της. Στο 93’ ο Μπάκιτς και στο 94’ ο Αμπάντα είχαν καλές στιγμές, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 97’ όταν ο Αμπάντα βρήκε τον Νέιρα, το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο άουτ. Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 98’ με το πλασέ του Μπάκιτς να φεύγει λίγο άουτ.

Λαμία: Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (51′ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (74′ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος (87′ Τσιλιανίδης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (85′ Γκλάζερ), Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον (79′ Αμπάντα), Τοράλ (79′ Νέιρα), Ντίκο (57′ Φελίπε).