25.1 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Παλικάρι ο ΟΦΗ στο Περιστέρι-Αντεξε με δέκα

Ο ΟΦΗ αν και απο το 52’ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έμεινε όρθιος, στο Περιστέρι και πήρε πολύτιμη ισοπαλία απο τον Ατρόμητο (0-0).
Η κρητική ομάδα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κράτησε το μηδέν στην άμυνα και αυτό είναι ένα απο τα μεγάλα κέρδη του ΟΦΗ, στους δυο τελευταίους αγώνες, καθώς δείχνει ότι κατάφερε να κλείσει μια τρύπα που έμπαζε και κόστιζε βαθμούς στην ομάδα.
Ο ΟΦΗ όσο οι ομάδες έπαιζαν 11 εναντίον 11 ήταν καλύτερος απο τον αντίπαλο του και είχε τις μεγάλες φάσεις για να σκοράρει.Ο ΟΦΗ κατάφερε να βρεί δίχτυα με τον Γρίβα στο 29’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ σε μια πολύ οριακή φάση.
Λίγο αργότερα ο Ουές αστόχησε σε τετ-α-τετ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Διαμαντή.
Η αποβολή του Μεγιάδο στο 52’ άλλαξε την εικόνα του αγώνα.
Ο ΟΦΗ γύρισε πίσω για να αμυνθεί, ο Ατρόμητος, πήρε μέτρα και ρίσκαρε με επιθετικούς για να σκοράρει, αλλά η άμυνα του ΟΦΗ και ο «ζεστός» Βάτερμαν, άντεξαν στην πίεση και ο ΟΦΗ πήρε ένα πολύτιμο πόντο, που τον κρατάει σε τροχιά πλέι-οφ.