ΟΦΗ-Ιωνικός 1-0: Η γκολάρα του Γκαγιέγος σίγησε την γκρίνια απο την κερκίδα

Πρέπει να διαβάσετε

H γκολάρα του Γκαγιέγος στο 42′ κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς ο Ιωνικός νωρίτερα είχε τρείς καθαρές ευκαιρίες και η γκρίνια απο την εξέδρα ήταν μεγάλη, ήταν όλα τα λεφτά στο παιχνίδι ΟΦΗ-Ιωνικός, στο πρώτο ημίχρονο στο Γεντί Κουλέ (1-0).

Ο μέσος του ΟΦΗ με ένα άπιαστο μονοκόμματο σούτ, νίκησε τον τερματοφύλακα Χουτεσιώτη και έκανε το 1-0 στην κατάλληλη στιγμή για τον ΟΦΗ, μετατρέποντας την γκρίνια της εξέδρας σε χειροκροτήματα.

Η μπάλα τιμώρησε τον Ιωνικό, ο οποίος είχε μεγάλες φάσεις για να σκοράρει.

Δεν το έκανε εκείνος…το έκανε ο ΟΦΗ.

Η κακή εικόνα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο με τον Ιωνικό, έφερε γκρίνια απο την κερκίδα.

Γύρω στο 30′ ακούστηκαν οι πρώτες αποδοκιμασίες, με στόχο να αφυπνίσουν τους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι εμφανίστηκαν στο γήπεδο…αγνώριστοι σε σχέση με το παιχνίδι στο Βόλο (0-2).

Αντίθετα, ο Ιωνικός έπαιξε ψυχωμένα με τους παίκτες του να πηγαίνουν δυνατά στη μπάλα και μάλιστα να έχουν δυο μεγάλες φάσεις για να ανοίξουν το σκορ στο 32′ με τον Αοσμαν και στο 33′ με τον Κιάκο με τον Επασί και στις δυο περιπτώσεις να επεμβαίνει και να κρατά το μηδέν στα σουτ των αντιπάλων.

Στο 39′ ο Ιωνικός έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Επασί, είπε όχι στο πλασέ του Μάναλη.

Τρείς καθαρές ευκαιρίες για τον Ιωνικό στο Γεντί Κουλέ, που έφεραν την γκρίνια του κοινού στις εξέδρες.

Ο ΟΦΗ ειχε μια καθαρή ευκαιρία στο 6′ με τον Φαν Ντάινεν τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη, αλλά με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να βγαίνει γρήγορα και να διώχνει.

Η καλύτερη φάση του ΟΦΗ, ήταν στο 37′ απο στατική φάση με τον Βούρο να αστοχεί απο τη μικρή περιοχή σε κεφαλιά μετά απο φάουλ του Μπαλογιάννη.

Μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη του ΟΦΗ, απο το κλειστό παιχνίδι του Ιωνικού.

Ο Τοράλ δεν είναι σε καλή μέρα (ο Νιόπλιας τον έχει μετατοπίσει στην δεξιά πλευρά), ενώ και ο Ντε Γκουσμάν, στον οποίο ο Νιόπλιας έδωσε φανέλα βασικού, δεν υπάρχει στο γήπεδο.

Ολα αυτά μέχρι το 42′ όμως, που ο Γιαγέγος, σκοραρε και ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια με το 1-0, που ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς ο Ιωνικός, ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο.