22.3 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Ο ΟΦΗ πήρε τη “μάχη της Κρήτης” στη National League

Ο ΟΦΗ ήταν ο νικητής του κρητικού ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στη National League, επικρατώντας 77-62 της Αναγέννησης Αρκαλοχωρίου, σε έναν αγώνα που διεξήχθη υπό συγκινησιακή φόρτιση εξ’ αιτίας της απώλειας του Γιάννη Βογιατζάκη, τον οποίο τίμησαν οι δύο ομάδες.

Σε έναν αγώνα όπου για ένα ημίχρονο ήταν αμφίρροπος, ο ΟΦΗ πολύ καλύτερος στην επανάληψη κατάφερε να πάρει τη νίκη 77-62 επί της Αναγέννησης, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κάτω από εξαιρετικές συνθήκες, αλλά και έντονη συγκίνηση, με τις δύο ομάδες να κρατούν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρόωρα χαμένου προπονητή Γιάννη Βογιατζάκη.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και με μεγάλα καλάθια του Τσερκιτσόγλου έκτισε μια υπέρ του διαφορά η οποία έφτασε τους δέκα πόντους, 24-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Αναγέννηση ανέκαμψε και σταδιακά μείωνε τη διαφορά, φτάνοντάς την στους 4 29-25 στα μισά της περιόδου, ενώ δύο φορές την κατέβασε στον πόντο 29-28 και 35-34. Ένα τρίποντο του Μποχωρίδη 53” πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε αέρα 4 πόντων 38-34 στους γηπεδούχους, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 38-36.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και στα μισά της κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους, 47-38, ενώ δύο λεπτά αργότερα με τρίποντο ο Μποχωρίδης διεύρυνε το σερί του ΟΦΗ σε 18-9 και τη διαφορά στους 11 56-45.

Η Αναγέννηση με καθοριστικά καλάθια του Κουρέπη μείωσε στους 56-50, για να ακολουθήσουν δυο τεχνικές ποινές εις βάρος της ομάδας του Αρκαλοχωρίου και με 4 εύστοχες βολές των γηπεδούχων τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο 60-50.

Η τέταρτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον ΟΦΗ ο οποίος από την αρχή της έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, ανοίγοντας όλο και περισσότερο την ψαλίδα φτάνοντας το υπέρ του σκορ στο 71-55 4 λεπτά πριν το τέλος, αλλά και στη μεγαλύτερη διαφορά 18 πόντων 77-59 1:52” πριν τη λήξη.

Ο αγώνας στο τέλος ήταν διαδικαστικός με μόνο άξιο λόγου τις αποβολές των δύο προπονητών με τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 24-14, 38-36 ημίχρονο, 60-50, 77-62.

ΟΦΗ (Β. Ράλλης): Παππάς 19, Μποχωρίδης 16 (3), Σταμπουλής 10 (2), Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 10 (2), Κασπίρης 3 (1), Λιανός 4, Πρωτογεράκης 5, Φρογάκης, Καψάλης, Αντιφυλιώτης.

ΑΣΑ Αναγέννηση (Μ. Παπαδάκης): Μαραγκάκης 2, Βερτούδος 3, Μητρόπαπας 7, Ραζής 11 (1), Κουρέπης 20, Βίσεντιτς 11 (1), Σπυριδάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 5, Κυριαζής, Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.