Ο ΟΦΗ έχει ζωή

Ο ΟΦΗ έχει ακόμη σφυγμό. Εχει ακόμη ζωή.

Στο παιχνίδι “μια κατηγορία” με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο Γεντί Κουλέ, αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1, με το γκολ των φιλοξενούμενων στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου (45′ Παμλίδης), έκανε μια επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε νίκη μετά απο 12 αγωνιστικές (είχε 10 σερί ήττες και μια ισοπαλία)!

Ο ΟΦΗ, με το γκολ του Σαρδινέρο στο 52′ και το εύστοχο πέναλτι του Σολίς στο 61′ κατάφερε να κάνει μια ψυχωμένη νίκη και να μείνει όρθιος στην μάχη της σωτηρίας.

Σαν μικρά παιδιά πανηγύρισαν ο Νίκος Νιόπλιας και οι παίκτες του, τη νίκη, καθώς ο ΟΦΗ είχε ξεχάσει να κερδίζει και επιτέλους τα κατάφερε.

Η εικόνα του Νίκου Νιόπλια να πανηγυρίζει στο σφύριγμα της λήξης, με σφιγμένες τις γροθιές, τη νίκη του ΟΦΗ, έδειξε την πίστη για την σωτηρία.

Στις 7 Ιανουαρίου το 2-0 επί της Λαμίας, η τελευταία νίκη του ΟΦΗ, που όπως σωστά είπε ο Νιόπλιας, είχε …ξεχάσει να κερδίζει!

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γκορτσίλα, βρήκε παίκτες και τεχνικό επιτελείο, να γίνονται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν τη νίκη επιβίωσης, που κρατάει τον ΟΦΗ, όρθιο στην μάχη.

Ο ΟΦΗ επιτέλους κέρδισε και πήρε….ζωή, αλλά και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια, μετά απο ένα παιχνίδι, το οποίο αν έχανε, δεν θα είχε…αύριο.