19.4 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Νίκες για ΟΦΗ και Αναγέννηση

Νίκες για τις κρητικές ομάδες της National League την 4η αγωνιστική, καθώς τόσο ο ΟΦΗ, όσο και η Αναγέννηση πήραν τα ροζ φύλλα αγώνα. Ο ΟΦΗ επικράτησε εκτός έδρας του Φιλαθλητικού 63-74, ενώ σε έναν συγκλονιστικό αγώνα η Αναγέννηση νίκησε 82-81 τον Έσπερο.

Το πρώτο του διπλό πανηγύρισε ο ΟΦΗ ο οποίος με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε 63-74 του Φιλαθλητικού στο κλειστό του Ζωγράφου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα από την αρχή, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν κάποια σημαντική διαφορά.

Η αντίδραση που έβγαλε ο ΟΦΗ στη δεύτερη περίοδο, τον έφερε μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 31-33, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλές άμυνες, ξέφυγε στο σκορ με 9 πόντους 41-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την εικόνα να μην αλλάζει και τον ΟΦΗ που είχε πρώτους σκόρερ τους Σταμπουλή, Μποχωρίδη και Παππά με 16,15 και 14 πόντους αντίστοιχα, να παίρνει τη σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16,31-33,41-50, 63-74

ΕΦΑΟΖ: Μαγκούνης 15(3),Σωφρόνας 3(1),Καλλικούδας 5(1),Οικονόμου 11, Φιλλιπας 12(2), Πρωτόγερος 9(3), Μαχαίρας 5, Χατζής, Σαραντόπουλος 3,Πολυμενάκος.

ΟΦΗ(Ράλλης): Παππάς 14(1), Μποχωρίδης 15( 2),Σταμπουλής 16, Λιανός 8, Πιλκούδης 10, Τσερκιτζόγλου 4, Ζαφειρούδης 3, Κασπίρης,Πρωτογεράκης 4, Αντιφλυώτης.

Η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου από την πλευρά της σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Εσπέρου και να κατακτήσει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα 82-81.

Ο αγώνας από την αρχή του ήταν αμφίρροπος με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Αναγέννηση να καταφέρνει 8 λεπτά πριν τη λήξη να παίρνει διαφορά 9 πόντων, 70-61.

Ο Έσπερος όμως κατάφερε να φέρει και πάλι τον αγώνα στα ίσα και να προηγηθεί 76-77 2:28 πριν το τέλος, με το τρίποντο του Ραζή όμως να βάζει και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους 79-77, με την Αναγέννηση να διατηρεί το ισχνό προβάδισμά της μέχρι το τέλος και να κατακτά τη νίκη.