19 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Νέα ήττα για τα Χανιά, 0-1 από την ΑΕΚ Β’ στα Περιβόλια

Την ήττα με σκορ 0-1 γνώρισε η ομάδα των Χανίων μέσα στα Περιβόλια από την ΑΕΚ Β’ για την 6η αγωνιστική της Super League 2.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου δεχόμενη ακόμη ένα γκολ από στατική φάση δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα, παραμένοντας χαμηλά στον πίνακα.

Στο α’ ημίχρονο τα Χανιά μετά το 20λεπτο ισορρόπησαν το ματς και δημιούργησαν δυο καλές ευκαιρίες να σκοράρουν. Ωστόσο αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Νίνο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος τα Χανιά άσκησαν πίεση στην περιοχή της ΑΕΚ Β’ η οποία κλείστηκε πίσω να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα. Παρά τις ευκαιρίες των Χανίων οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη επικράτηση.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
7′ Από τη σέντρα του Αρτουντουάγκα, ο Κόλα προσπαθεί να πιάσει  κεφαλιά ψαράκι, ακουμπάει ελάχιστα την μπάλα που καταλήγει στον Γκούμα
10′ Μεγάλη εξ επαφής απόκρουση του Καλογεράκη σε πλασέ του Θεοδωρίδη που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από την πάσα του Λαφρράνκ
36′ Ο Μάλτσι κουβάλησε την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή πάσαρε στον Κόλα, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Γκούμα.
38′ Σέντρα Προβυδάκη στο δεύτερο δοκάρι, ο Μανουσάκης πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια
43′ Μετά από κόρνερ που αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Νίνο με σουτ κάνει το 0-1.
45+1′ Δυνατό σουτ Κόλα μπλοκάρει ο Γκούμας
51′ Ο Μάλτσι σκοράρει από τη σέντρα του Αρτουντουάγκα, αλλά ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ ως οφ σάιντ
54′ Από κόρνερ του Λιάτσου, κεφαλιά Γκμπενιόν, άουτ
71′ Σουτ Κωστανάσιου μπλοκάρει στη γωνία του ο Γκούμας
74′ Ο Γκαρσία απέναντι στον Καλογεράκη κάνει τη προσποίηση, αλλά το σουτ σταματάει πάνω στον Αρτουντουάγκα και η μπάλα φεύγει κόρνερ

Διαιτητής: Χορόζογλου Βασίλης (Δράμας)
Βοηθοί: Χολάνης Χρήστος (Μακεδονίας) – Αγγελόπουλος Κωνσταντίνος (Μακεδονίας)
4ος: Ανδρικόπουλος Γιάννης (Κυκλάδων)

Χανιά (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καλογεράκης, Προβυδάκης (78′ Στεπίνσκι), Γκμπενιόν, Μπάτζιος (83′ Μπορταγκαράι), Αρτουντουάγκα, Λεμονής, Λιάτσος (83′ Μουνάφο), Τσέλιος (68′ Κωστανάσιος), Μανουσάκης, Μάλτσι (68′ Πινακάς), Κόλα

ΑΕΚ (Νίκος Κούστας): Γκούμας, Βαλκάνης, Κοσίδης, Παυλίδης, Κανελλόπουλος, Μαυρουδής (70′ Μαρούτσης), Κολιμάτσης, Νίνο, Σόσα (82 Αντωνόπουλος), Λεφράνκ (40′ Γκαρσία), Θεοδωρίδης