Μαρία Σάκκαρη – Μπιάνκα Αντρεέσκου 1-2: Ήττα με ανατροπή και αποκλεισμός στο Μαϊάμι

Πρέπει να διαβάσετε

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 4-6) από την Μπιάνκα Αντρεέσκου και αποχώρησε πρόωρα από το τουρνουά του Μαϊάμι, λίγες ημέρες μετά την πορεία της μέχρι τα ημιτελικά του Indian Wells.

Παρά το καλό της ξεκίνημα στο παιχνίδι, η Μαρία Σάκκαρη (Νο10 στον κόσμο) ξέμεινε στη συνέχεια από δυνάμεις και η Αντρεέσκου (Νο 31 στην παγκόσμια κατάταξη) έκανε την ανατροπή και έφθασε στη νίκη πρόκριση, μετά από 3 ώρες αγώνα.

Το παιχνίδι

Η Σάκκαρη μπήκε καλά στο ματς και έκανε πρώτη μπρέικ στο έβδομο γκέιμ του αγώνα, αλλά η Αντρεέσκου απάντησε αμέσως με δικό της μπρέικ και έφερε το ματς στα ίσια. Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια χρειάστηκε έτσι ένα δεύτερο μπρέικ για να κλείσει υπέρ της με 7-5 το πρώτο σετ και να πάρει το προβάδισμα με 1-0 στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο αθλήτριες διατήρησαν το σερβίς τους μέχρι το 2-2, αλλά στη συνέχεια η Αντρεέσκου έκανε το πρώτο μπρέικ και άντεξε μέχρι τέλους, για να ισοφαρίσει σε 1-1, παίρνοντας το σετ με σκορ 6-3 στα γκέιμ.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε έτσι σε τρίτο σετ, όπου έγινε… χαμός. Με πέντε μπρέικ στα πρώτα 6 γκέιμ, η Αντρεέσκου βρέθηκε να προηγείται με 4-2. Η Σάκκαρη δεν τα παράτησε και πάλεψε μέχρι τέλους για να αποτρέψει την ανατροπή της Καναδής, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Η Αντρεέσκου έκλεισε το σετ με 6-4 και πήρε τη νίκη με 2-1 σετ και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μαϊάμι Όπεν.