Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024
17.2 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Λύγισε στις καθυστερήσεις η Κ17, νίκη με ανατροπή η Κ15, βαριά ήττα η Κ19 του ΟΦΗ

Παρά το γεγονός ότι «κρατούσε» τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι τα τελευταία λεπτά, πραγματοποιώντας παράλληλα μια πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα Κ17 του ΟΦΗ ηττήθηκε  2-3 από την αντίστοιχη της ΑΕΚ στο Βαρδινογιάννειο αθλητικό κέντρο, για την 9η αγωνιστική της 2ης φάσης του Ε’ Ομίλου του πρωταθλήματος Super League K17.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 26’ ο Κολοκοτρώνης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου στο 31’.

Ο ΟΦΗ απείλησε μόλις ένα λεπτό αργότερα, με το Δάρλα να αστοχεί σε τετ α τετ. Στο 38’ η κρητική ομάδα έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Σωμαράκη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δάρλα.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 42’ με κοντινή κεφαλιά του Μαρκόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολοκοτρώνη, με το 0-1 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο, έχοντας την πρώτη του καλή στιγμή στο 48’, με τον Πατραμάνη να μπαίνει στην περιοχή και τους αμυντικούς να τον προλαβαίνουν πριν μπορέσει να γίνει απειλητικός.

Στο 53’ ο Όμιλος κέρδισε πέναλτι, με τον Δάρλα να το εκτελεί και να νικά το Δούκα για το 1-1.

Στο 61’ η ΑΕΚ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με εύστοχο πλασέ του Ανδριώτη, με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει εκ νέου στο 83’ με το Δάρλα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σωμαράκη.

Στο 85’ ο Δάρλας τραυματίστηκε και η ομάδα μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς είχαν ήδη γίνει όλες οι αλλαγές.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, ο Λεοντής με σουτ από το ύψος της περιοχής στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κ17 ΟΦΗ (Θ. Ελευθεριάδης): Μπουστζοκάι, Νινιράκης (65′ Κοζυράκης), Μπεϊνάς, Χαραλαμπάκης, Καινουργιάκης, Ντάγια (70′ Κωνσταντακόπουλος Γ.), Σωμαράκης, Χαραλάμπης (46′ Πατραμάνης), Κωστέας (70′ Κωνσταντακόπουλος A.), Δάρλας, Τσελεγγίδης (56′ Παντερής).

Νίκη με ανατροπή για την Κ15

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Κ15 του ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 1-2 της αντίστοιχης του Παναθηναϊκού στο γήπεδο Τραχώνων για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K15.

Η ομάδα του ΟΦΗ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 18’, με τον Ρυακιωτάκη να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, όμως πριν προλάβει να σουτάρει σε κενή εστία, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων. Στο 31’ ο Χριστουλάκης με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 33’, με τον Τουνουσίδη να νικά με κεφαλιά τον Κετένογλου.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε άμεσα, φτάνοντας στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα με εντυπωσιακό σουτ του Ασμαριανάκη, με το 1-1 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Η κρητική ομάδα έκανε την ανατροπή στο σκορ στο 56’, με τον Ρυακιωτάκη να κερδίζει πέναλτι και τον Πετούση να το εκτελεί, νικώντας τον Βάσο για το 1-2.

Ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο να πετύχει και τρίτο γκολ στο 78’, με τον Ματθαιάκη να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, το σουτ του όμως πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης δεν υπήρξε άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τον ΟΦΗ να διατηρεί το υπέρ του σκορ και να φεύγει με τους βαθμούς της νίκης από την έδρα των «πράσινων».

Κ15 ΟΦΗ (Π. Πετράς): Κετένογλου, Κλάδος, Χριστουλάκης (70′ Ματθαιάκης), Ξενούλης (60′ λ.τ. Κλωνάρης), Κοντόπουλος, Ασμαριανάκης, Ρυακιωτάκης, Πετούσης, Αντωνακάκης (70′ Μαριετάκης), Καραγιάννης, Μπολυμπάκης (55′ Στάβρε).

«Βαριά» ήττα από την ΑΕΚ για την Κ19

Την ήττα με σκορ 5-0 γνώρισε η Κ19 του ΟΦΗ από την αντίστοιχη της ΑΕΚ στην αναμέτρηση που έγινε στις αθλητικές εγκαταστάσεις “Kicks academy”, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ανδρικόπουλος και εκτέλεσε ο Κολιμάτσης, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε στο 9’ με σουτ του Μούτσα.

Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 36′, με τον Πιστικό να βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Καλλιάρο, ο οποίος είχε απάντηση.

Στο 43’ ο Κοντορουχάς έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Γεωργέας συνδυάστηκε με τον Κρουσελίντσκι, με τον τελευταίο να νικά τον Καλαφάτη για το 4-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Στο 60’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φαϊτάκη, ο Πιστικός σούταρε από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 70’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Σταυρόπουλο να κάνει το σουτ, τους αμυντικούς των γηπεδούχων να διώχνουν την μπάλα πάνω στη γραμμή τέρματος, ενώ στην επαναφορά ο Σημαντηράκης σούταρε, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 78’ ο Φαϊτάκης με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, όμως ο Καλλιάρος είχε ξανά απάντηση.

Στο 80’ ο Βάσιλας πλάσαρε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 για την ΑΕΚ.

Κ19 ΟΦΗ (Μ. Πατεμτζής): Καλαφάτης, Καλαϊτζάκης (65’ Τσερεβελάκης), Σημαντηράκης, Σέχου, Χότζα, Ζαχαριουδάκης (46’ Σταυρόπουλος), Πορτοκαλλίδης, Φανουράκης (46’ Μπλίντο), Πιστικός (75’ Τακάκης), Φαϊτάκης, Αδαμάκης.