16.6 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Λύγισε με παίκτρια λιγότερη…

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ με 1-0, σε έναν αγώνα τον οποίο ολοκλήρωσε με δέκα παίκτριες, με την κρητική ομάδα να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Λασιθιώτη Μόσχου.

Παίζοντας αρκετά καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πιέζοντας τον ΠΑΟΚ μέχρι και το 76ο λεπτό οπότε ο Μόσχου απέβαλε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη την Δρακωγιαννάκη, ο ΟΦΗ άξιζε κάτι καλύτερο από το να γνωρίσει την ήττα με 1-0 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Γυναικών.

Η κρητική ομάδα είχε τις καλύτερες και πιο κλασσικές χαμένες ευκαιρίες, με πρώτη αυτή στο 4ο λεπτό, οταν η Ρεμπάνσκα βρέθηκε απέναντι στη Νεχάους, με την τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει σωτήρια. Το ίδιο έγινε και στο 18′ όταν και πάλι η Ριμπάνσκα πλάσαρε στην κλειστή γωνία, με την Αχμάντοβα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενες απείλησαν στο 31′ με την Κάρτνερ να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά της Χέλβαλ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρεμπάνσκα ανάγκασε την Νεχάους σε δύσκολη επέμβαση κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή στο 40′ με το σουτ της Βαρδαλή να καταλήγει λίγο άουτ και το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και στο 52′ ο ΠΑΟΚ απείλησε με την κεφαλιά της Καλέση να καταλήγει άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ είχε καλή στιγμή με την Μουστάκ. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 72′ σε ανατροπή της Μουστάκ μέσα στην περιοχή, με τον Μόσχου να μην καταλογίζει την εσχάτη των ποινών και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 76′ απέβαλε με αυστηρότατη δεύτερη κίτρινη κάρτα την Δρακωγιαννάκη για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε το αριθμό του πλεονέκτημα και στο 79′ άνοιξε το σκορ με γυριστό σουτ της Παπαδοπούλου η οποία είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή, διαμορφώνοντας το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΦΗ: Κάρτνερ, Κουκουλάκη, Σηφάκη (57′ Γουνάκη), Κυδωνάκη, Πατερνά, Πέϊου, Δρακογιαννάκη, Καλαμπέροβα (60′ Ραπάνη), Ζέρβα (83′ Αεράκη), Μουστάκ, Ριμπάνσκα.

ΠΑΟΚ: Νεχάους, Δοϊρανλή, Αχμάντοβα, Γκούνη, Γιαννακά, Στράντζαλη, Μήτκου, Καλέση (67′ Παπαδοπούλου), Βαρδαλή (84′ Γιοβάνη) Χαλατσογιάννη (77′ Ακίντα), Χέλβαλ.