Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Κυπελλούχος ΕΠΣΗ ο Αλμυρός!

Πρέπει να διαβάσετε

Μεγάλος νικητής στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ ο Αλμυρός, ο οποίος επικράτησε με σκορ 0-2 του ΠΟΑ στο Αρκαλοχώρι χάρις στα γκολ των Αγαπάκη και Λεόν!

Η ομάδα του Γαζίου ήταν πιο επιθετική από τον ΠΟΑ βρήκε τα δύο τέρματα, έχασε αρκετές καλές στιγμές μετά το 0-2 και για τρίτο γκολ και πανηγύρισε άλλο ένα τρόπαιο κόντρα στην ομάδα του Ατσαλένιου.

Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του ΠΟΑ ήταν το χαμένο τετ-α-τετ του Παχή στο 0-1 που σίγουρα εάν κατέληγε στα δίχτυα μπορεί να άλλαζε την ροή του αγώνα.

Ο Αλμυρός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και απείλησε με ένα πλασέ που έγινε στο 7′ και την απόκρουση του Καβουσάκη σε κόρνερ.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές έτσι ώστε να μην δεχθούν πρώτες κάποιο τέρμα.

Στο 25′ ο Κέρη απείλησε με ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάμε με το 0-0 στα αποδυτήρια ήρθε ο Αγαπάκης στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λεόν έκανε το 0-1 και έτσι ο Αλμυρός πήγε με το σκορ υπέρ του στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ΠΟΑ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Παχή στο 52′ που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Χανιωτάκη.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Λεόν έκλεψε την μπάλα μετά από λάθος του Καβουσάκη έπεσε στην περιοχή με τον διαιτητή να λέει παίζεται ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων από πλευράς Αλμυρού που ζήτησαν πέναλτι!

Ο Αλμυρός συνέχιζε να πιέζει ψηλά και με τον Λεόν να περνάει και τον Καβουσάκη αφού βρέθηκε με την μπάλα εντός περιοχής, πλάσαρε σε κενή εστία εύστοχα για το 0-2 στο 67′!

Τρία λεπτά αργότερα ο Αλμυρός “άγγιξε” και το τρίτο γκολ με τον Αγαπάκη από θέση τετ-α-τετ να πλασάρει λίγο άουτ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο 73′ είχαν μία ακόμη μοναδική στιγμή στην κόντρα με τον Αγαπάκη να μην καταφέρνει να νικήσει στην κόντρα τον Καβουσάκη.

Στο 88′ ο Αλμυρός είχε και δοκάρι με τον Τσαγκαράκη με λόμπα εντός περιοχής!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς με τον Αλμυρό να κατακτά το τρόπαιο με σκορ 0-2!

Συνθέσεις:

ΠΟΑ (Κώστας Φραντζέσκος): Καβουσάκης, Ζέλιος (80′ Νάτος), Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Χατζηανδρέου (61′ Γιακουμάκης), Παχής, Κερμενίδης, Νύκταρης (80′ Ψαρράς), Βοργιάς (61′ Μέμος), Χαρίτος, Αργκιλέσι

Αλμυρός (Μανόλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Βουιδάσκης (70′ Τζαγκαράκης – 78′ λ.τρ. Κουτάντος), Πιερτζιακόμι (87′ Ρέγιες), Κέρη (87′ Πατηνιώτης), Γιαλούσης, Κοντογιάννης (80′ Τσαγκαράκης), Ενγκουέμ, Σουρνάκης, Πακιουφάκης