19.2 C
Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Ήττα για τον Γιούχτα στο Αιγάλεω με αυτογκόλ (1-0)

Xωρίς βαθμό εκτός έδρας παραμένει μετά και το πέρας της 7ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 ο Γιούχτας ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από το Αιγάλεω την Κυριακή το μεσημέρι στο “Στ. Μαυροθαλλασίτης” .

Σε ένα κακό αγωνιστικό χώρο και σε ένα παιχνίδι που κυρίως στο πρώτο ημίχρονο είχε καλές φάσεις για τις δύο ομάδες το Αιγάλεω πέτυχε το γκολ της νίκης στο 45΄με σουτ του Ναζίμ και έτσι ο Γιούχτας υπέστη την τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με το Αιγάλεω να έχει δύο μεγάλες στιγμές στα πρώτα λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 3΄ο Πρινιωτάκης είπε όχι στο τετ α τετ με τον Μπλάκστον , ενώ στο 4΄στάθηκε τυχερός καθώς το γυριστό σουτ του Βάρκα βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Γιούχτα.

Ένα λεπτό μετά το Αιγάλεω απείλησε και πάλι με σουτ του Ραμίρεζ που απέκρουσε εκ νέου ο Πρινιωτάκης. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα των Αρχανών ήταν στο 10΄με το σουτ του Νοικοκυράκη εκτός περιοχής να φεύγει άουτ, ενώ ο Πρινιωτάκης έκανε ακόμη μια πολύ καλή επέμβαση με τα πόδια στο 17΄σε σουτ του Βάρκα.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα 20 λεπτο χωρίς φάσεις στις δύο εστίες για να φτάσουμε στο 37΄όπου ο Νοικοκυράκης με νέο σουτ εκτός περιοχής απείλησε την εστία του Κατσιμήτρου.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν με το 0-0 στα αποδυτήρια το Αιγάλεω κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Ναζίμ έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα του Πρινιωτάκη για το 1-0 στο 45΄.

Το δεύτερο ημίχρονο σε αντίθεση με το πρώτο δεν είχε πολλές φάσεις στις δύο εστίες λόγω και του κακού αγωνιστικού χώρου. Ο Γιούχτας έδειξε καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο μέρος και είχε 1-2 καλές στιγμές για να ισοφαρίσει το ματς με καλύτερη αυτή του 57΄στη διπλή χαμένη ευκαιρία στις προσπάθειες του Λιποράσε και του Μπουτσάκη.

Το Αιγάλεω από την μεριά του απείλησε στο 66΄με σουτ του Κολλά που πέρασε άουτ και από εκεί και πέρα διατήρησε το υπέρ του 1-0 χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Γιούχτα να δέχεται την τρίτη του εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα μετά από αυτές με την Καλαμάτα και την Athens Καλλιθέα.

Αιγάλεω (Τζουγκάνοβιτς) : Κατσιμήτρος, Πέτκοβιτς (62΄Τάμπας), Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Kαμαρά, Nαζίμ (74΄Κωνσταντακόπουλος), Ραμίρεζ, Νταβιώτης, Βάρκας (62΄Παυλάκης), Κόλλας (74΄Σταμένκοβιτς)

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός (46΄Τζανής), Μπουτσάκης (74΄Μάρτσι), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Ροβίθης, Κίσσας (64΄Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (46΄Βρετός)