Γουλβς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Νέα νίκη των «Κόκκινων Διαβόλων» με ασταμάτητο Ράσφορντ

Πρέπει να διαβάσετε

Με τον Μάρκους Ράσφορντ να περνάει ως αλλαγή και σκοράρει για ακόμα μία φορά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Γουλβς και να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το 2022, εδραιώνοντας τη θέση της στην τετράδα της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να μπορούν ωστόσο να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Στο 6′ ο Κασεμίρο απείλησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 17’ ο Γκαρνάτσο βγήκε τετ α τετ με τον Σα, μετά από λάθος του Σεμέδο αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει.

Ο Άντονι στο 37’ έστειλε την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της Γουλβς, ενώ προς το φινάλε του ημιχρόνου, ξανά ο Βραζιλιάνος από καλή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Σα με το κεφάλι.

Στο δεύτερο μέρος ο Τεν Χαγκ έριξε στο ματς τον Ράσφορντ με τον Άγγλο να του δίνει και πάλι τη λύση. Η Γιουνάιτεντ προσπαθούσε κυρίως με τον Άντονι να βρει το γκολ, ο Ντε Χέα είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Νέβες στο 58′. Στο 77ο λεπτό, ο Ράσφορντ έπαιξε υπέροχα το 1-2 με τον Μπρούνο Φερνάντες, έκανε την ατομική ενέργεια και τελείωσε υπέροχα τη φάση για το 1-0 της Γιουνάιτεντ.

Στο 85ο λεπτό ο Ράσφορντ σκόραρε και πάλι αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Άγγλου επιθετικού και στο 90+4′ ο Ντε Χέα είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Χιμένες.

Οι συνθέσεις:

Γουλβς: Σα, Σεμέδο (65′ Ότο), Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο (Ετ-Νουρί), Μουτίνιο (73′ Γκόμες), Νέβες, Νούνες, Χουάνγκ, Κόστα (46′ Τραορέ), Ποντένσε (81′ Χιμένες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια, Καζεμίρο, Έρικσεν (61′ Φρεντ), Άντονι (90+3′ Ελάνγκα), Φερνάντες (90+3′ Μαγκουάιρ), Γκαρνάτσο (46′ Ράσφορντ), Μαρσιάλ (81′ Φαν Ντε Μπέεκ)