Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024
26.1 C
αίθριος καιρός - Δήμος Ηρακλείου

Δες τον καιρό

Γαλλία – Πολωνία 1-1: Ισοπαλία με δυο πέναλτι, δεύτερη θέση για τους «μπλε» και πρόκριση στους «16» του Euro 2024

Η Πολωνία στέρησε τη νίκη από την Γαλλία και την πρωτιά στον 4ο όμιλο του Euro 2024. Το 1-1 ήρθε από δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι και έδωσε τη δεύτερη θέση στους “μπλε” και την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης. Εμπαπέ και Λεβαντόφσκι σκόραραν από τη ¨βούλα”, με τον δεύτερο να ισοφαρίζει.

Η Γαλλία έδειξε επιθετική διάθεση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η Πολωνία ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Στο 6′ βγήκε στην επίθεση, ο Ζιελίνσκι έκανε το σουτ, αλλά ο Μενιάν έπεσε και μπλόκαρε. Σημαντική στιγμή είχαν και οι “μπλε” στο 11′, με τον Σκορούπσκι να διώχνει με το πόδι το σουτ του Τεό Ερναντέζ.

Το ματς κράτησε ένα καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά. Η Γαλλία έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 19′, με το χαμένο τετ-α-τετ ου Ντεμπελέ (το έβγαλε ο πορτιέρε της Πολωνίας). Ο λεβαντόφγσκι, απ’ την άλλη, δεν κατάφερε να σκοράρει στο 34′, με κοντινή κεφαλιά.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η Γαλλία είχε το… πάω χέρι, πίεσε για το γκολ και στο 42′ είδε τον Σκορούπσκι να νικάει δυο φορές τον Κιλιάν Εμπαπέ σε τετ-α-τετ (42′ και 45′).

Η Γαλλία μπήκε με… φόρα στην επανάληψη, με τον Εμπαπέ να έχει δυο πολύ καλά πλασέ. Το γκολ που έψαχναν οι “μπλε” ήρθε στο 56′ Ο Κίβιορ ανέτρεψε τον Ντεμπελέ και ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, κάνοντας το 1-0.

Η Γαλλία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να φτάσει σε νέο γκολ, αλλά στο 76′ ο Σφιντέρσκι ανατράπηκε, ο διαιτητής είδε τη φάση, έδωσε πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Πολωνός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μενιέ, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη και ο φορ της Μπαρτσελόνα “έγραψε” το τελικό 1-1 που άφησε την Γαλλία στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Οι συνθέσεις:

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μαϊνιάν, Κουντέ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Τεό Ερνταντέζ, Τσουαμενί (81΄ Φοφανά), Καντέ (61΄ Γκριζμάν), Ραμπιό (61΄ Καμαβινγκά), Ντεμπελέ (86΄ Κολό Μουανί), Μπαπέ, Μπαρκολά (61΄ Ζιρού)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σκορούπσκι, Νταβίντοβιτς, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Σεμπ. Σιμάνσκι (68΄ Σβιντέρσκι), Ζιελίνσκι, Ζαλέφσκι (68΄ Σκόρας), Μόντερ, Ουρμπάνσκι, Λεβαντόφσκι