Εμεινε στο καλό του ξεκίνημα ο ΟΦΗ και έχασε απο τον Αρη (3-1)

Πρέπει να διαβάσετε

O ΟΦΗ για 70 λεπτά είχε καλή εικόνα στο παιχνίδι με τον Αρη, προηγήθηκε με 0-1 με τον Σακόρ (21’), αλλά δεν κατάφερε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Αρης ισοφάρισε στο 42’ με τον Μπρούνο Γκάμα (1-1) και με μια μεγάή ανατροπή στο τελευταίο 20λεπτο γύρισε το παιχνίδι και το κέρδισε με 3-1, μένα ακόμη γκολ του Γκάμα (73’) και ένα του Κόρχουτ στο 80’.

Ο ΟΦΗ είχε ένα καλό πρώτο 45λεπτο, αλλά η απόδοση του μετά το 70’ έπεσε αισθητά.

Ο Σίμος παρουσίασε μια ενδεκάδα με εκπλήξεις με τον Ισπανό Γουάιλι κάτω απο τα γκολποστ, βασικό τον Σακόρ, δεξιά στην επίθεση το Νέιρα και στην κορυφή τον Μάνο.
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 21’ με τον Σακόρ, όμως οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στη νίκη με δύο γκολ του Μπρούνο Γκάμα (42’, 73’) και ένα του Κόρχουτ (80’).

Στο 2-1 του Αρη στο 73′, ο Γκάμα έκανε το 2-1 με υπέροχο χτύπημα φάουλ που άφησε… άγαλμα τον Γουόλι – δοκάρι και μέσα!

Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα της Super League που πραγματοποιεί πέντε αλλαγές σε έναν αγώνα! Τον ακολούθησε ο Άρης, με τον νεαρό Πέτρο Μπαγκαλιάνη να πραγματοποιεί το επίσημο ντεμπούτο του με τους «κίτρινους».

Άρης – ΟΦΗ 3-1

Γκολ: 21′ Σακόρ (ΟΦΗ), 42′ Γκάμα (Άρης), 73′ Γκάμα (Άρης), 80′ Κόρχουτ (Άρης)

Κίτρινες κάρτες: Ιντέγε – Μαρινάκης, Σεμέδο, Ναμπί
Κόκκινες κάρτες: –

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σόουζα (90′ Μπαγκαλιάνης), Κόρχουτ, Σάσα (90′ Τόνσο), Βέλεθ, Φετφατζίδης (83′ Μπα), Γκάμα (83′ Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (63′ Μαντσίνι).

ΟΦΗ (Σίμος): Γουάιλι, Μαρινάκης (85′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (85′ Ζοάο Βίκτορ), Σακόρ (56′ Στάικος), Νέιρα, Ναμπί (85′ Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Μάνος (65′ Φιγκεϊρέδο).