Διπλό του ΟΦΗ στη Λαμία

Πρέπει να διαβάσετε

Με σκόρερ τους Στάικο (29′) και Phellype (76′), o ΟΦΗ επικράτησε με σκορ 2-1 επί της Λαμίας στο “Αθανάσιος Διάκος”, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out της Super League.

Την εστία της ομάδας του ΟΦΗ υπερασπίστηκε ο Σωτηρίου, με τους Μαρινάκη, Βούρο, Πασαλίδη και Γιαννούλη να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στα χαφ ήταν οι Mellado, Neira και Στάικος, με τους Μπουζούκη, Τσιλιανίδη και Phellype να συνθέτουν την επιθετική γραμμή.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, έχοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 6′. Ο Neira έκανε το σουτ από την “καρδιά” της μεγάλης περιοχής, με τον Saranov να μπλοκάρει. Η ομάδα μας, η οποία συνέχισε να πιέζει, διατηρώντας παράλληλα την κατοχή, απείλησε στο 24′ με τον Τσιλιανίδη να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας των αντιπάλων, καταφέρνοντας τελικά να ανοίξει το σκορ στο 29ο λεπτό. Ο Στάικος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μεγάλη περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων για το 0-1, μετά από ασίστ του Neira.

Στο 40′ ο Lucas έχασε σημαντική ευκαιρία, καθώς βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το γύρισμα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Bejarano, με τους αμυντικούς της ομάδας μας να διώχνουν την μπάλα πάνω στην γραμμή τέρματος.

Η ισοφάριση για την Λαμία ήρθε στο 51ο λεπτό με τον Lucas. Μετά από φάση διαρκείας, ο Βραζιλιάνος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου για το 1-1.

Στο 76′ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, για χέρι του Adejo. O Phellype ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα μας, με το 1-2 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (59′ Weiss), Mellado, Μπουζούκης (77′ Διαμαντής), Στάικος (64′ Toral), Neira, Τσιλιανίδης (64′ Λάμπρου), Phellype.