test

Basket League: O Παναθηναϊκός AKTOR κέρδισε 87-82 τον Ολυμπιακό και κατέκτησε 40ο πρωτάθλημα

Πρέπει να διαβάσετε

Πρωταθλητής Ελλάδος στέφθηκε ο Παναθηναϊκός AKTOR στο κλειστό του ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας από την «κόλαση», στην καλύτερη σειρά τελικών που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια.

Οι «πράσινοι» με απόλυτο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, που πέτυχε 29 πόντους, γύρισαν τη σειρά από 0-2 εις βάρος τους σε 3-2 και κατέκτησαν το 41ό πρωτάθλημα στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Στον 5ο και τελευταίο τελικό, μέσα στο κατάμεστο από τους «πράσινους» φιλάθλους ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 87-82 του Ολυμπιακού, έκανε το 3-2, και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας για πρώτη φορά από το 2021 και 41η στην Ιστορία του.

Περίπου 20 ημέρες αφού «έραψε» το 7ο αστέρι στη φανέλα του, με την κατάκτηση του τίτλου της Euroleague στο Βερολίνο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη σεζόν με έναν δεύτερο τίτλο, αυτόν του Πρωταθλητή Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών, ως πρώτοι στην κανονική περίοδο έναντι του δεύτερου στη regular season Ολυμπιακού, αλλά είδαν τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν το “break” στο ΟΑΚΑ στο Game 1 και εν συνεχεία να αναδεικνύονται νικητές και στο ΣΕΦ, για το 0-2.

Όμως, ο Πρωταθλητής Ευρώπης, Παναθηναϊκός AKTOR, απάντησε με δύο σερί νίκες, περνώντας νικηφόρα και από το ΣΕΦ, στο Game 4 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά. Και στην τελευταία μάχη «αιωνίων» της σεζόν, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν, μπροστά στο φίλαθλο κοινό τους… ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο την ανατροπή τους και χάρισαν στον κόσμο τους το βαρύτιμο τρόπαιο.

Τελευταία φορά που είχε γίνει τέτοια ανατροπή σε τελικούς της Α’ κατηγορίας, ήταν πριν από 22 χρόνια, όταν η ΑΕΚ είχε γυρίσει το εις βάρος της 0-2 σε 3-2 κόντρα στον Ολυμπιακό.