Απολαυστικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Roland Garros – Προκρίθηκε στους «32»

Από τη στιγμή που ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρει ρυθμό στο Roland Garros, είναι ικανός για μεγάλα πράγματα! Και το έδειξε με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση του δεύτερου γύρου κόντρα στον επικίνδυνο -στο χώμα- Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα.

Ο 24χρονος σταρ ήταν απολαυστικός στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, πήρε κάποιους εντυπωσιακούς πόντους, ξεσηκώνοντας το κοινό στο Παρίσι. Το σημαντικότερο είναι πως δεν έδωσε κανένα περιθώριο στον Ισπανό αντίπαλό του να αμφισβητήσει την κυριαρχία του.

Πήρε τη νίκη άνετα με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-2) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αργεντινό Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο95) και τον Πορτογάλο Νούνο Μπόρζες (Νο80).

Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα με break στο 3ο game, γλίτωσε στη συνέχεια από break point και προηγήθηκε 3-1, κράτησε πιο εύκολα το σερβίς του μέχρι και το 5-3, όταν με νέο break «καθάρισε» εύκολα το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε πάλι πρώτος break και προηγήθηκε 3-1, αλλά ο Καρμπάγες Μπαένα αυτή τη φορά απάντησε άμεσα και στη συνέχεια ισοφάρισε. Το σετ οδηγήθηκε στο tie break κι εκεί ο 24χρονος πρωταθλητής μας ήταν πιο ψύχραιμος (7-4) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός στο τρίτο σετ, προηγήθηκε 4-0 με δύο σερί breaks και έφτασε με άνεση στο 6-2, ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση.